Dereotunun Faydaları

Dereotu tüketerek elde edeceğimiz yararları konusuna kısaca değinmek istedim.
Dere otu;
Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde kemik erimesinden korur.
Mideyi rahatlatır,şikayetleri azaltır.
Mikrop öldürücü özelliği vardır.

Gaz sorununa karşı dereotu

Çocukluktan beri gaz sorunum vardı. Ama karın ağrıları çok fazla olurdu. Bazen kalp spazmı geçirdim sanırdım böyle ince bir sızı kalbime alttan saplanırdı. Doktorum ona da "gazdan olur" dedi. Bazı bünyelerde çok olurmuş bu meret 🙁

Sonra bir yerde dereotunun iyi geldiğini okudum. Kesin çözüm olsun diye günde 1 bağ yedim. (onu da koyun gibi tek oturuşta yedim 🙂 ) sadece 2-3 gün sonra anlatılmaz bir rahatlamam oldu. Artık aklıma düştükçe ağzıma atıyorum biraz, cacıktan filan eksik etmiyorum. 2 yıldır öyle bir sorunum yok.. Denemekte fayda var.

Dereotu (tereotu)

Dereotu (tereotu) : Maydanozgillerden iplik biçiminde yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Faydası : Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır, midenin gereği gibi çalışmasını sağlar. Hıçkırık ve hava yutmayı önler. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verir. Aybaşı kanamalarının kolay olmasını sağlar. Anne sütünü artırır. İştah açar. Ağız kokusunu giderir. Çocuklardaki gaz ağrılarını giderir. Yemeklere ve salatalara tat vermek için konur. Hamileler kullanmamalıdır.