Dalak otu ( Teucrium chamaedrys )

Özellikleri : Kurak çayırlarda ve sıcak bölgelerde yetişen 10 ile 30 cm boyuna kadar uzayan bir şifalı bitkidir. Güzel kokulu olan pembe beyaz çiçekleri, Haziran ile Eylül arasında açar ve hoş kokuludur. Bitkinin tadı acı olup, yaprağı kadifeye benzer yapıdadır. Bitkinin bu toprak üstü kısımları ve çiçekleri kullanılır.

Önerilen Hastalıklar : Böbrek ve mesanede bulunan taşları eritir. Dalak tıkanıklıklarında iyidir. Vücutta bulunan şişlikler de iyidir.

Kullanım Şekli ve Dozu : Dalak otunun toz haline getirilmiş tohumu yaklaşık bir ya da bir buçuk ay civarında kullanılır. Karaciğer rahatsızlıklarında süt ve bir miktar su ile kaynatılan bitki lapa olarak kullanılır.

Yan Etkileri :Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

dalakotu

dalakotu

Dalak Otu

Dalak Otu

dalak otu

dalak otu

Özellikleri : Kurak çayırlar ve sıcak yörelerde yetişen 10-30 cm boyunda şifalı bitkidir. Dalak otunun pembe beyaz çiçekleri, Haziran ile Eylül arasında açar ve güzel kokuya sahiptir. Bitkinin tadı acı olup, yaprağı kadifeye benzer yapıdadır. Dalak otu bitkisinin toprak üstü kısımları ve çiçekleri alternatif tıp ve hekimlikte kullanılır.

Dalak otu neye iyi gelir, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Böbrek ve mesanede bulunan taşları eritmede faydalıdır. Dalak tıkanıklığı hastalığına iyi gelir. Vücuttaki şişliklere yararlıdır.

Dalak otunun kullanım şekli ve dozu : Toz haline getirilmiş tohumu yaklaşık bir veya bir buçuk ay civarında kullanılır. Karaciğer hastalıklarında, süt ve bir miktar su ile kaynatılan dalak otu bitkisi lapa olarak kullanılabilir.

Dalak otunun yan etkileri : Kurtluca ismi ile de bilinen bu bitkinin ciddi bir yan etkisi yoktur.