Çörek Otu ( Nigella Sativa )

çörek otu-nigella sativa

çörek otu-nigella sativa

Özellikleri : Kokusu çok keskin olan bu kara tohumun şifalı bitkiler literatüründe çok önemli bir yere sahiptir. Genellikle acımsı bir tadı olan ve 1-2 mm uzunluğunda olan bu  siyah tohum, Afyon, Isparta ve Burdur civarlarında yetiştirilmektedir.  Baharat olarak kullanılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Çörek otu hakkında en güçlü ve en etkili bilgi, Peygamber efendimiz zamanından bu zamana aktarılmaktadır. Bir çok sahih hadis içerisinde efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir. ” Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır” Bu nedenle günümüzde modern tıbbın ve teknolojinin gelişmesi,  bu baharat adına bir çok üniversiteyi araştırma yapmaya yönelmiştir. Anne sütünü arttırıcı, idrar söktürücü, iştah açıcı ve adet düzenleyici etkileri vardır. Mutfaklarda süsleme ve aromatik etkisi nedeniyle kullanılır. Ayrıca son zamanlar da yapılan araştırmalar da bağışık sistemi üzerindeki etkileri tespit edilmeye başlamış ve bunun paralelinde, Mikroplar, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili oldukları keşfedilmeye başlanmıştır.  Bazı ülkelerde AIDS tedavisinde kontrollü olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca çörek otunun yağı cilt hastalıklarına, saç kırana, siğillere iyi  gelir. Yaraların çabuk iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, hormon sisteminin düzgün çalışmasında ve ruh halinin düzenli olmasında kullanılır. Ayrıca çeşitli damar hastalıkları, alerji, kan şekerinin düzenlenmesi ve mide rahatsızlıklarında kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Çörek otu genellikle dövülüp bal ile karıştırılarak tüketilir. Çok çeşitli uygulamaları vardır. Özellikle kişisel bir tavsiye olarak, dişlerde ezilerek tüketilmesinin, içinde bulunan uçucu yağların da bünyeye alınmasında etkili olmaktadır.

çörek otu

çörek otu

Çörek Otu

Çörek otu  (Nigella Sativa)

çörek otu-nigella sativa

çörek otu-nigella sativa

Özellikleri : Kokusu çok keskin olan çörek otu tohumunun alternatif tıp ve şifalı bitkiler literatüründe çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Genellikle acımsı bir lezzeti olan ve 1-2 mm uzunluğunda olan bu  siyah tohum, Afyon, Isparta ve Burdur bölgelerinde yetiştirilmektedir.  Çörek otu yiyeceklerde baharat olarak da kullanılmaktadır.

Çörek otu neye iyi gelir ve hangi hastalıklara yararlıdır? Çörek otu hakkındaki en kuvvetli ve en iyi bilgi, Peygamber (S.A.V.) efendimiz zamanından bu zamana aktarılmaktadır. Bir çok sahih hadis içerisinde efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir. ” Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır” Bu sebeple günümüzde modern tıp ve teknolojinin gelişmesi,  çörek otu için bir çok üniversiteyi araştırma yapmaya yöneltmiştir. Çörek otunun Anne sütünü arttırma, idrar söktürme, iştah açma ve adet düzenleme etkileri bulunur. Mutfaklarda süsleme ve aromatik etkisi için kullanılır. Ayrıca son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar da bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri tespit edilmiş,  Mikroplar, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili oldukları keşfedilmiştir.  Bazı ülkelerde AIDS tedavisinde kontrollü olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca çörek otu yağı cilt hastalıkları, saç kıran hastalığı ve siğil tedavisinde yararlıdır. Yaraların çabuk iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, hormon sisteminin düzgün çalışmasında ve ruh halinin düzenli olmasında faydalı olan çörek otu aynı zamanda çeşitli damar hastalıkları, alerji, kan şekerinin düzenlenmesi ve mide hastalıklarına iyi gelir.

çörek otu

çörek otu

Çörek otunun kullanım Şekli ve Dozu : Çörek otu genellikle dövülüp bal ile karıştırılarak yenilebilir. İlaç olarak değişik uygulamaları bulunur. Özellikle çiğnenmesi sonucunda dişlerde ezilerek tüketilmesi içinde bulunan uçucu yağların bünyeye daha kolay ve hızlı erişimini sağlamak açısından yararlıdır.

Çörek otunun faydaları

Etki ve Kullanım:
Çörek otu buruna çekildiğinde (tabi toz olarak) baş ağrısını geçirdiği rivayet edilir. Ayrıca çörek otu bal şerbetiyle beraber kaynatıp içilirse böbrek ve mesanedeki kumları eriterek çıkartır.

Diş Ağrıları İçin de Çörek Otu

Çörek otunun sirke ile beraber kaynatıp ılık bir duruma geldikten sonra bu su ile gargara yaparsanız diş ağrılarına fayda verir.

Sivilceler İçin

Çörek otunun suyu ile sivilcelere bir pamuk yardımı ile tampon yapılırsa sivilcelerin iyileşmesi için faydalıdır.

devamını oku