AYÇİÇEĞİ


Bileşikgillerden; büyük çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri tabak şeklindedir. Rengi sarıdır. Tohumlarından yağ çıkarılır.

Faydaları: Yağı, damar sertliğini giderir. Kurdeşen’in sebep olduğu kaşıntıları giderir. Esansı verem tedavisinde kullanılır. Kolestrol miktarını düşürür. Cinsel arzuları kamçılar. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalp, sinir hastalıkları ve iktidarsızlığı önler.

Ayçiçeği ( Helianthus annuus )

Ayçiçeği ( Helianthus annuus )

Özellikleri : Ayçiçeği tek yıllık bir yağ bitkisidir. Özellikle Marmara bölgesi, Trakya’da yoğun üretimi yapılmaktadır. Kara ikliminde yetişen ve kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Organik maddelerce zengin, derin, rutubetli toprakları sever. Önerilen Hastalıklar : Özellikle kurdeşenin sebeb olduğu kaşıntıları geçirir. Kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Cinsel arzuları tetikler. Fiziksel ve ruhsal yorgunluklarda faydalıdır. İktidarsızlığı önler. Yan Etkileri : Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Helianthus annuus

Ayçiçeği, Günebakan

AYÇİÇEĞİ

a) Özellikleri ve kullanıldığı Yerler: Günebakangiller ailesinden olup yağı, tohumları ve çiçeği kullanılabiliyor. Çiçekleri iri bir bitkidir. Çiçekleri sarı ve tabak biçimindedir. Onaltıcı yüzyıldan itibaren Avrupa’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Asıl yetiştirilen yeri Orta Amerika ve Meksika’dır.
aycicegi_gunebakan
Yararları ve Faydaları:

a) Soğuk olarak pres haline gelmiş ayçiçeğinin yağı damar kireçlenmelerine, damar sertliğine çok faydalıdır.

b) Tohumlarından yapılan merhem kurdeşen rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir. Vücuttaki Yaraların tedavisinde kullanılır.

c) Ayçiçeğinin Tazesinden elde edilen ayçiçeği ruhu verem hastalıklarına karşı kullanılır ve tedavide çok faydalıdır.

d) Kolesterol miktarını dengeler ve Kolesterolün düşürülmesinde etkili olur.

e) Beden ve zihin yorgunluğuna çok iyi gelir vücudu dinlendirici etkisi vardır.

f) Kalp damar, sinir rahatsızlıklarına ve iktidarsızlıklara karşı çok etkili ve faydalıdır.