Eğir Otu ( Acorus calamus )

Özellikleri : Bataklıklarda ve akarsu kenarlarında yetişen eğir otu, yılanyastığıgiller familyasından gelmektedir. Çok yıllık su bitkisi olup, 60-70 cm boya kadar çıkabilmektedir. Siyahımsı çiçekleri bulunan eğir otunun meyveleri yeşilimdir. Tedavi amaçlı olarak kökleri kullanılmaktadır.
Faydalanılan Hastalıklar : İştah açıcı özelliğinin yanısıra, mide ve barsak gazlarını yok eder, mide ekşimesinde kullanılır. Ayrıca gut hastalığı ve sarılık tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Ateş düşürür, ter söktürür ve diş etlerini kuvvetlendirir.
Yan etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

egir otu

Hazanbel ( Acorus calamus )

Özellikleri : Çiçekleri erguvanımsı, çiçekleri yeşilimsi olan, bataklık ve dere kenarlarında yetişen çok yıllık bir şifalı bitkidir.

Önerilen Hastalıklar : Karaciğer, Safra kesesi ve dalak için faydalı bir bitkidir. Dişetlerini kuvvetlendirir. Terletici etkiye sahiptir. Nezle ve grip tedavisinde faydalanılır. Vücutta ki suyu dışarı atar. Akciğer kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Prostat hastalıklarında kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Dövülmüş kökler bir tatlı kaşığı olmak üzere, bir bardak sıcak su içerisine konur ve 20 dk bekletildikten sonra tok karnına günde 2-3 bardak içilebilir. 2 hafta kullanımdan sonra 1 hafta ara vermek gerekir.

Yan Etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

hazanbel

hazanbel

Hazanbel

Hazanbel (Acorus Calamus)

Hazanbel

Hazanbel bitksinin özellikleri : Çiçekleri erguvanımsı ve yeşilimsi olan, bataklık ve dere kenarlarında yetişen çok yıllık bir şifalı bitkidir.

Hazanbel neye iyi gelir, hangi hastalıklara önerilir? : Hazanbel; Karaciğer, Safra kesesi ve dalak için yararlı bir şifalı bitkidir. Diş etlerini güçlendirir. Terletici etkisi bulunmaktadır. Nezle ve grip tedavisinde yararlanılır. Vücuttaki suyu dışarı atar. Akciğer kanseri tedavisinde faydalı olup, prostat rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Hazanbel kökünün kullanım şekli ve dozu : Dövülmüş hazanbel kökleri bir tatlı kaşığı olmak üzere, bir bardak sıcak su içerisine konulur ve 20 dakika bekletildikten sonra tok karnına günde 2-3 bardak içilebilir. Dikkat: 2 hafta kullandıktan sonra 1 hafta ara verilmesi gereklidir.

Hazanbel bitkisinin yan etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.