Bal

balBal: Bal, arıların çiçeklerden topladığı nektarı, kendi vücutlarında salgıladıkları bazı enzimlerle işlemesi sonucunda, dayanıklı, yoğun kıvamlı ve yüksek besin değerine sahip bir besin’ e dönüştürmesi ile elde edilir.

Bal’ ın Faydaları: Soğuk algınlığına iyi gelir. Göğsü ve ciğerleri temizler, balgamıdan kaynaklanan öksürüğe iyi gelir. İdrarı arttırır. Gül yağıyla birlikte sıcak içilirse, uyku sersemliğini geçirir. Saça ve bedene sürülürse bit yumurtalarını öldürür, saçın uzamaını arttırır. Bal ile diş fırçalanırsa dişleri beyazlatır, dişlerin ve diş minesinin sağlığını korumaya yardımcı olur. Sabahleyin aç karnına yenmesi durumunda, balgamı giderir, midenin iç yüzündeki lifleri yıkar, midedeki artıkları dışarı atar, sıcaklığını normal tutar, tıkanıklıklarını açar. Aynı faydalar ciğer, böbrekler ve mesane için de geçerlidir.
Peygamber efendimiz balı aç karnına suyla birlikte içerlerdi, bunu yapmalarında koruyucu hekimlik açısından ancak zeki ve erdemli bir insanın anlayabileceği açık bir sır vardır.
Peygamber Efendimize bir adam gelerek : – Kardeşimin karnı ağrıyor, bir rivayete göre de : – Kardeşim ishal oldu, der. Bunun üzerine Peygamber efendimiz de: – “Bal şerbeti içir” buyurmuştur.Adam ikinci ve üçüncü defa gelip hastalığın geçmediğini söyleyince Peygamber efendimiz yine: – “Bal şerbeti içiriniz” demişti.Tekrar gelerek: -”İçirdim fakat ishali ve ağrısı geçmedi” deyince Peygamber aleyhis’selatü vesselam : – “ALLAH sözünde doğrudur, fakat kardeşinin karnı yalancıdır” buyurdu.Peygamber Efendimiz ‘in : “ALLAH sözünde doğrudur” buyurması, Cenab-ı Hakkın şu ayetine işarettir: “Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar.Onda insanlar için bir şifa vardır”.(Nahl : 16/69)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.