Acı Biber

Acı biber neye iyi gelir?

Acı biber genel olarak, romatizma ağrılarına, mikrop öldürmeye, şekeri düşürmeye, damar sertliğini önlemeye ve zayıflamaya iyi gelir. Özellikle diyabet hastalarında ayaklarda yanma gibi şikayetlere iyi gelen acı biber aslında ilk çağlardan beri acıyı ve ağrıyı dindirmek için kullanılan bir bitkisel tedavi yöntemidir.

aci-biber-neye-iyi-gelir
acı biber neye iyi gelir

Acı biberdeki  “capsaicin” maddesi beynin endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Bu sayede sinirleri gevşeten acı biber doğal ağrı kesici olarak bilinir ve insanda mutluluk ve iyilik durumu yaratır.

Acı biberin yararları :

 • Krem veya merhem olarak sürülen acı biber özü, romatizmal eklem rahatsızlıkları kaynaklı artrit, fantom ağrıları, tendonit, miyalji ve zona gibi çeşitli hastalıklara iyi gelir.
 • Acı biber özü ile üretilen ağız yıkama solüsyonları ve burun spreyleri ise diş ağrısı, bronşit, astım ve migren için faydalıdır. Burun spreyleri kronik burun akıntılarını durdurmak, hapşırmayı kesmek ve burun tıkanıklığını azaltmak için yararlıdır.
 • Acı biber sindirim sistemine yardımcı olur.  İştah açıcı özelliği olduğu gibi kandaki şeker ve kolesterol oranları azaltır ve kanı inceleten ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir tabii ilaçtır.
 • Seker hastalığında sık karşılaşılan ayak yanmalarına iyi gelir. (Yanan yerlere akşamları az miktarda sürüldüğünde ilk günler yanmayı artırıyor gibi hissedilse de, sürmeye devam edildiğinde yanmayı geçirerek yangı olan bölgeye ferahlık verir.
 • Acı biber merhemi Sedef hastalığına iyi gelir.
 • İçeriğindeki C vitamini ve Beta-Karoten nedeniyle vücuda güç vererek, bağışıklığı artırır. Bu sebeple gribal hastalıklara karşı bünyeyi korumaya yarar.
 • Acı biber, kandaki trigliserid oranının düşürülmesine yardımcı olur.
 • Yapısında bulunan beta karoten, antioksidanlar ve C vitamini, bünyeyi kanser ve kalp krizine karşı korur.
 • Acı biber yemek vücutta kan dolaşımını hızlandırmaya yararlı olduğundan, felç geçirme riskine karşı koruma sağlar.
 • Ülser ve benzeri mide hastalıklarına neden olan mikropları öldürmek için faydalıdır.
 • Lifli yapısı sayesinde Metabolizmayı hızlandırma, yağları yakma ve kabızlığı önlemeye yararlı olduğundan, zayıflatma özelliği de bulunur.  (Günde bir tane yenen acı biber kabızlığa iyi gelir).AŞIRI ACI BİBERİN ZARARLARI :

Her gıda gibi fazla yenilmesi durumunda acı biber hemoroid (basur) ve ülser gibi sindirim&boşaltım sistemi hastalıklarına neden olabilir. Acı biber esansı ile imal edilen krem, merhem, pomat gibi ilaçları da doktor tavsiyesi olmadan kullanmak zararlı sonuçlara sebep olabilir.

Daha ayrıntılı bilgiler için bakınız :

Biber (filfil)

Kırmızı biberin faydaları

Hatay Samandağı Biberi

Antakya Biberi

 

Arananlar:

 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1823 s9jRemiO03Nix0WK5oFMG09NNgh-DGR8upM8fFlydH6vxVVtmaRd2Tp6Xp2dDAuY 5145908007e0abbb7ca63798ac180906589bab1f&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 foGT-MeYFts07qr1jQDqdDDtuQzNILEHJS9rNgG8peZVD3RABpMK6yGcgnSsWJWx f119b904aded8fc574b8b20252c56516fc1fae97&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 Xtj5M6jUbxgA95sYNPmkbkOXZ6z0m2AbLjH4R75_0K7xs0DPZefjY-q4MVRiwWYA db457459cb7cacadc1e28d8e81179f9777f40e8c&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yaseminli yeşil çay ve Ihlamur
Yaseminli yeşil çay ve Ihlamur

YASEMİNLİ YEŞİL ÇAY Mis gibi...

Yüksek Tansiyonla Yaşama
Yüksek Tansiyonla Yaşama

Yüksek tansiyon şikayeti ile doktora...

Deve Dikeni (Silybum marianum)
Deve Dikeni (Silybum marianum)

deve dikeni Deve Dikeni neye...

Kapat