Acı Biber

Acı biber neye iyi gelir?

Acı biber genel olarak, romatizma ağrılarına, mikrop öldürmeye, şekeri düşürmeye, damar sertliğini önlemeye ve zayıflamaya iyi gelir. Özellikle diyabet hastalarında ayaklarda yanma gibi şikayetlere iyi gelen acı biber aslında ilk çağlardan beri acıyı ve ağrıyı dindirmek için kullanılan bir bitkisel tedavi yöntemidir.

aci-biber-neye-iyi-gelir
acı biber neye iyi gelir

Acı biberdeki  “capsaicin” maddesi beynin endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Bu sayede sinirleri gevşeten acı biber doğal ağrı kesici olarak bilinir ve insanda mutluluk ve iyilik durumu yaratır.

Acı biberin yararları :

 • Krem veya merhem olarak sürülen acı biber özü, romatizmal eklem rahatsızlıkları kaynaklı artrit, fantom ağrıları, tendonit, miyalji ve zona gibi çeşitli hastalıklara iyi gelir.
 • Acı biber özü ile üretilen ağız yıkama solüsyonları ve burun spreyleri ise diş ağrısı, bronşit, astım ve migren için faydalıdır. Burun spreyleri kronik burun akıntılarını durdurmak, hapşırmayı kesmek ve burun tıkanıklığını azaltmak için yararlıdır.
 • Acı biber sindirim sistemine yardımcı olur.  İştah açıcı özelliği olduğu gibi kandaki şeker ve kolesterol oranları azaltır ve kanı inceleten ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir tabii ilaçtır.
 • Seker hastalığında sık karşılaşılan ayak yanmalarına iyi gelir. (Yanan yerlere akşamları az miktarda sürüldüğünde ilk günler yanmayı artırıyor gibi hissedilse de, sürmeye devam edildiğinde yanmayı geçirerek yangı olan bölgeye ferahlık verir.
 • Acı biber merhemi Sedef hastalığına iyi gelir.
 • İçeriğindeki C vitamini ve Beta-Karoten nedeniyle vücuda güç vererek, bağışıklığı artırır. Bu sebeple gribal hastalıklara karşı bünyeyi korumaya yarar.
 • Acı biber, kandaki trigliserid oranının düşürülmesine yardımcı olur.
 • Yapısında bulunan beta karoten, antioksidanlar ve C vitamini, bünyeyi kanser ve kalp krizine karşı korur.
 • Acı biber yemek vücutta kan dolaşımını hızlandırmaya yararlı olduğundan, felç geçirme riskine karşı koruma sağlar.
 • Ülser ve benzeri mide hastalıklarına neden olan mikropları öldürmek için faydalıdır.
 • Lifli yapısı sayesinde Metabolizmayı hızlandırma, yağları yakma ve kabızlığı önlemeye yararlı olduğundan, zayıflatma özelliği de bulunur.  (Günde bir tane yenen acı biber kabızlığa iyi gelir).AŞIRI ACI BİBERİN ZARARLARI :

Her gıda gibi fazla yenilmesi durumunda acı biber hemoroid (basur) ve ülser gibi sindirim&boşaltım sistemi hastalıklarına neden olabilir. Acı biber esansı ile imal edilen krem, merhem, pomat gibi ilaçları da doktor tavsiyesi olmadan kullanmak zararlı sonuçlara sebep olabilir.

Daha ayrıntılı bilgiler için bakınız :

Biber (filfil)

Kırmızı biberin faydaları

Hatay Samandağı Biberi

Antakya Biberi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.