Oruç

Oruç neye iyi gelir?

Oruç tutmak özellikle ve öncelikle kalp damar hastalığı risklerini azaltır.

Ramazan ayı her zaman huzur ve hoşgörü kaynağı olup, orucun ruhsal ve bedensel, yani maddi ve manevi olarak sağlığa iyi etkileri bulunmakadır. 

Sağlık yönünden Oruç tutmak kandaki yağlar açısından olumlu etkilere neden olur.  Oruç total kolesterol, kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid oranının düşmesine iyi gelir.

Orucun en önemli faydalarından biri de iyi kolesterolün (HDL) yükselmesine yol açmasıdır. Ramazan ayında tutulan orucun özellikle bazı kalp damar hastalıklarındaki risk faktörleri açısından iyi etkileri ilim insanları tarafından ispatlanmıştır. En azından ramazan aylarında oruç tutanların kalp krizi yaşama riskleri minimum düzeye inmektedir.

Oruç tutarken kalori almayı engellenmesi nedeniyle kilo verilmesi dolayısıyla kan yağları, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde olumlu oranda düzelmeler olabileceği bilimsel olarak belirlenmiştir.

Tüm bunlara ek olarak ramazan ayının ve bu nedenle oruç tutmanın faydası; Oruç tutarken sigara içmenin bırakılması ve alkol içmemek orucun diğer yararlarındandır.

Bununla birlikte; Oruç tutulurken aşırı sıcak ortam şartlarından, aşırı kalorili besinler, stres ve yorgunluktan, fazla efor harcanan sportif aktivitelerden uzak durmak gereklidir.

Arananlar:

  • şu orucu hangi hastalıklara iyi gelir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Kestane, Keten Tohumu, Kermes Meşesi
Kestane, Keten Tohumu, Kermes Meşesi

KERMES MEŞESİ Kullanılan Kısımları: Yaprağı...

Pelin Otu
Pelin Otu

PELİN OTU – ARTEMİSİAABSİNTHİUM Diğer...

Maydonoz (Petroselinum crispum)
Maydonoz (Petroselinum crispum)

Özellikleri : Salata ve yemeklerin...

Kapat