Erik, Çakal Eriği, Erik Yaprağı, Erik Çekirdeği

ERİK – PRUNUS DOMESTİCA

Erik yenildiğinde kalp hararetini keser, kalbi kuvvetlendirir, idrar söktürür, teskin edici ve ferahlatıcıdır, besleyici ve hafif müshil-dir.

Erik kompostosu safra hastalığına iyi gelir, safrayı giderir, aybaşı kanamalarını düzene koyar, ciğerlerin tıkanıklığım açar, terlemeyi keser, zihni yorgunluğu giderir, karaciğer şişliğini indirir, böbrekleri dinlendirir, kansızlığı giderir, romatizma, mafsal kireçlenmesi, damar sertliği ve gut‘ta faydalıdır, öksürük ve boğmacaya iyi gelir.

Erik meyvesi veya yaprağı kaynatılır, sıcak olarak içilirse vücudu terletir, vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını temin eder, emzikli kadınların sütünü artırır.

Kurutulmuş erik yaprakları çay yerine içilebilir.

ERİK PÜSÜ: Erik zamkı (püsü) ve diğer zamklar öksürük kesici ve bağırsak iltihabını giderici olarak kullanılırlar. 5 gr sakız su veya başka bir çözücü ile eritilip içilir.

ERİK ÇEKİRDEĞİ: Erik çekirdekleri solucan düşürmek için kullanılır.

Haricen Kullanılışı: Erik sirkeye batırılır egzama, kaşıntı, sivilce gibi hastalıklarda cilde sürülürse faydalı olur. Erik kendi zamkı ile ezilir egzamaya sürülürse faydalı olur.

ERİK YAPRAĞI:

Erik yaprakları kaynatılır, suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Erik yaprakları, sedef çiçeği ile üzüm suyu veya gül ile kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa diş etleri kanamasını önler.

ERİK AĞACI KABUĞU:

Erik ağacı kabuğu, toz haline getirilir, 1 kilo kaynar suya, 10 gr konur, 10 dk bekletilir, çay gibi içilirse ishali keser.

ÇAKAL ERİĞİ – PRİNUS SİPİNOSA

Kullanılan Kısımları: Yaprağı, çiçeği ve meyvesi

Kullanıldığı Yerler:

Dahileri Kullanılışı:

Çiçeklerinin haşlaması idrar artırıcı ve kurt düşürücüdür. 1 bardak suya, 15 gr çiçek konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir. Yaprakları ishal kesici, terleticidir,

vücuddaki zehirlerin dışarıya atılmasını temin eder, anne sütünü artırır, ateşli hastalıklarda hastanın kalbini güçlendirir, safrayı düzeltir,

iştahı açar, çay yerine devamlı kullanılabilir, romatizma, gut, soğuk algınlığında faydalıdır.

Kuru meyvesi müshil, mide ve bağırsakları düzeltici, vücudun direncini artırıcı olarak kullanılır. 1 kilo suya, 60 gr erik konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz ve bademcik iltihap ve ağrılarında erik yaprakları kaynatılıp gargara yapılırsa boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Enginar, Enginar Yaprağı, Yabani Enginar

ENGİNAR YAPRAĞI – CYNARASCOLYMUS

Kullanılan Kısımları : Yaprağı, kökleri, tohumu

Enginarın içerisinde silymarin adlı kimyevi madde vardır. Bu madde hücrelerin hasar görmesini önler. Ayrıca prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini de önlemede etkili olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca enginarın içerisinde fiber, magnezyum, folatej ve C vitaminleri vardır. Enginarı bol tüketen kimseleri daha sağlıklı ve daha genç göründükleri belirtilmiştir.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Enginar protein ve karbonhidrat çözücüdür, karaciğere çok faydalıdır, kollestrolü düşürür, yükselmesini önler, selülitte faydalıdır, ateş düşürücü, iştah açıcı, vücudu güçlendirici, cinsi arzuyu artırıcı, içteki yanmış kanı, balgamı ve safrayı çıkarıcı, idrar ve safra söktürücü olarak kullanılır, alerjik rahatsızlıklarda faydalıdır.

Eskiden beri cinsi kudretsizliği giderici olarak tanınmıştır, damar sertliğini önler, kandaki üre ve kollestrolü düşürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar, şeker hastaları için çok faydalıdır, bedeni ve ruhi bitkinliği giderir, sinirleri güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, kalp çarpıntısını giderir, böbreklerdeki kumların dökülmesine yardım eder, mide ve bağırsakları temizler, vücudun ter kokusunu geçirir, ciğer hastalıklarının çabuk geçmesini sağlar, karaciğeri güçlendirir, gut ve romatizmayı geçirir, ishali keser, hazmı kolaydır, kemik hastalıklarında faydalıdır.

Ödemde, akut eklem romatizmasında, kas ve eklem romatizmasında kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-6 gr ufalanmış enginar yaprağı, sapı veya tohumundan konur 5-10 dk kaynatılır, günde birkaç bardak içilir. Veya 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr yaprak, tohum konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir.

1 bardak suya, 10 gr parçalanmış yaprak konur, 15 dk kaynatılır, 20 dk bekletilir, günde 1 bardak içilir.

Cinsi gücü artırıcı olarakta aynı şekilde kullanılır, enginar tenasül uzvunu daima ayakta tutar. Enginar saplarının ve başlarının altındaki etliyerini tuz, biber ve havlucanla yemek meni kanalını açar.

Enginar saplarını balla yapılmış sirke şerbeti ile kaynatıp içmek bütün vücudun ter kokusunu giderir.

Hülasası: Taze yapraklardan elde edilen hülasalar karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Zehirli bileşikler taşımadığından emniyetle kullanılır. Kansızlıkta çok etkili bir formül; 2 kilo suya, 30 gr ufalanmış enginar yaprağı 1 su bardağı kuru siyah üzüm (keçimen değil), 1 kaşık pelin ufalanıp konur orta ateşte 1 saat

kaynatılır, soğuyunca süzülür, içerisine bal konur, günde 3-4 bardak içilir 10-15 gün devam edilir. 10 yaşından küçük çocuklara 1-2 çay bardağı içirilir, iştahı açar, kanlanma başlar.

Haricen Kullanılışı: Enginar yaprağı, sap veya tohumu kaynatılır, bu su ile ağrıyan yerler ovulursa ağrıları giderir, aynı su ile baş yıkanırsa, konağı, kepeği giderir, başta kıl bitirir.

YABANİ ENGİNAR – CYNARA CARDUNCULUS

Diğer İsimleri: Diken Enginarı

Yaprakları enginar yaprağının kullanıldığı yerlerde kullanılır. Kabuğu soyulduktan sonra sebze olarak yenilir.

Hindiba Yaprağı

HİNDİBA YAPRAĞI – CİCHORUM ENDİVA

Diğer İsimleri : Yaban Marurul -Acı Marul Bostan Hindibası Frenk Salatası, Güneyik, Göyhek

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Gaz söktürürü, idrar artırıcı, kan temizleyici, bağırsaklara yumuşaklık verici, kuvvet verici, ateş düşürücü, kansızlıkta, iştahsızlık, şeker ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır, karaciğerin dostudur, pekliği giderir, hazmı kolaylaştırır. Karaciğer büyümesinde faydalıdır, safravi sıtmalara, ciğer tutukluluklarına, sarılık hastalığına faydalıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır.

Allah’ın Rasulü (A.S) Efendimiz hadisi şeriflerinde hindibayı silkelemeden yiyiniz, zira üzerine cennetten damla düşmediği gün yoktur buyurmuşlardır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2 gr kuru yaprak konur, 10 dk bekletilip içilir. Tohumu toz haline getirilir, günde 8-12 gr içilir. Doz aşımı dalağa zararlıdır. Bal ve sirke içilerek zararı önlenir.

YABANİ HİNDİBA KÖKÜ – CİCHORUM İNTYBUS

Diğer İsimleri : Çöplü Güneyik, Hindibaı Berri

Kullanılan Kısımları : Kök, yaprak ve çiçekleri

Yabani Hindiba kök yapan bir bitkidir. Diğer hindiba cinsi kök yapmaz. Kullanılan kısımları kök, yaprak ve çiçekleri.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: İdrar artırıcı, müshil, terletici, midevi, iştah açıcı, kuvvet verici, safra söktürücüdür. Vücudu kuvvetlendirir, damarları genişletir, midenin hararetini alır, baş ağrısına, sarılığa, karaciğer zafiyetine iyi gelir, pankreası çalıştırır, insülin ifrazatını artırır, bulantıyı keser, karaciğer ve safra kesesi ağrılarında, kansızlıkta, şeker hastalığında, kollestrolda çok faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır, sıtmaya iyi gelir, balgam söktürür, safra akışım artırır, karaciğeri tedavi eder.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ince doğranmış kök veya aynı miktarda çiçek veya saplarından konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Hindiba haşlanır, suyu sirke ve balla karıştırılıp içilirse böbrek ve dalak zafiyetinde faydalı olur.

Hindiba çiçekleri 4 misli şekerle toz haline getirilir, günde 1-2 çay kaşığı içilirse çok etkili bir kalp ilacı olur.

Yaprakları; taze hindiba yaprakları yenilirse kusmayı ve safranın kabarmasını önler, mideye kuvvet verir.

Kansızlıkta; kök ve yaprakları haşlanıp içilir, yemek borusunda ve mide girişinde meydana gelen çıbanları iyileştirir. Haricen: Boğaz şişliklerinde ve bademciklere karşı hindiba kökü kaynatılır. Balla tatlandırılıp gargara yapılır.

Taze hindiba dallarının kırılması ile ortaya çıkan sütü bazı cilt hastalıklarında cilde sürülürse iyi gelir. Egzamayı tedavi eder.

Siyatik ağrılarında hindiba haşlanır lapa halinde sıcak olarak ağrıyan yere konulur. Çıban, şiş vesaire cilt hastalıklarında da lapa halinde kullanılır.

Hindiba lapası kalp çarpıntılarında kalbin üzerine konulursa kalbi güçlendirir. Lapası akrep, kırkayak ve arı sokmalarına iyi gelir. Katarakta yabani hindiba sütü göze damlatılır.

KARA HİNDİBA – TARAXACUM OFFİCİNALİS

Diğer İsimleri: Aslan Dişi, Radika

Kullanılan Kısımları : Kökü ve yaprakları

Toplama Zamanı : Yapraklar ilk baharda. Kökler sonbaharda, toplanıp kurutulur. Aynı maksatla taze yapraklarda kaynatılarak kullanılır.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Kronik Hepatit B hastalığının tedavisinde, idrar, söktürür, idrar torbası iltihabını giderir, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, balgamlı ishallere iyi gelir, böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür, karaciğer şişliğini indirir, sarılıkta, dalak rahatsızlığında faydalıdır.

Safra söktürücüdür. Kalın bağırsak iltihabını giderir, kalın bağırsak iltihabından meydana gelen kanlı balgamlı ishallerde faydalıdır, vücuda kuvvet verir, iştahı açar, kanser riskini önler, antiskorbit damar sertliği, kollestrol, şeker, üre, romatizma ve variste faydalıdır.

Basura çok iyi gelir, anne sütünü artırır. Damar hastalıklarında bilhassa mide, dalak ve pankreası karaciğere bağlayan damarlardaki rahatsızlığa iyi gelir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ince kıyılmış bitki kökü konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

1 bardak suya, 15-20 gr ince kıyılmış bitki kökü konur, 10 dk kaynatılır, sabah-akşam 1 kahve fincan içilir. 3 hafta devam edilirse vücuda kuvvet verir. Kuru yapraklar haşlama halinde kullanılır.

Taze yapraklar kaynatılarak kullanılır. Aynı etkiye sahiptir. Kaynar süt içerisine kuru yapraklarından 10 gr konulur 10 dk bekletilip içilirse göğsü yumuşatır. Öksürüğe iyi gelir. 1 bardak suya, 10 gr ince kıyılmış bitki kökü, 1 avuç mercimek, 10 gr ufalanmış meşe kabuğu konur,

10 dk kaynatılıp sabah aç karna gece yatarken birer fincan içilirse bağırsak iltihabından hasıl olan kanlı balgamlı ishallere iyi gelir. Bu terkip böbrek, safra taşları, sarılık içinde kullanılabilir.

Taze yaprakları yenildiğinde kan yapar, bilhassa şeker hastalığında faydalıdır. Pankreas bezinin çalışmasını temin eder, karaciğer iltihabını giderir. Günde 10 adet aslan dişi bitkisi yenilmelidir. (Çiçekli olduğu dönemlerde) Kuru yaprak; kan temizleyici olarak meyan kökü ile kaynatılıp, içilir.

Karaciğer ve safra yollarını düzeltir, kanı temizler ve böylece basur ve varisin geçmesini sağlar. Ergenlik sivilcelerini gidermek içinde bir müddet içmeye devam edilmelidir.

Taze yaprakları salata olarak yenilir.

Mide suyunu temizler, safra kesesi taşlarını ağrısız sızışız düşürür, metabolizma hastalıklarına şifalıdır, metabolizmayı yeniler. Gudde (beze) şişkinlikleri için üç dört hafta taze bitkiden yenilmeye devam edilmelidir.

Kanı inceltir vücuttaki suyu boşaltır, hazmı kolaylaştırır, vücudu canlandırır.

Haricen Kullanılışı: Kaşıntı, egzama, mayasıl gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Arananlar:

  • hindi göğsü mail

Ceviz Yaprağı, Ceviz Yağı, Ceviz Kabuğu

CEVİZ YAPRAĞI -JUGLANS REGİA

Kullanılan Kısımları: Yaprakları, meyvesi, cevizin dış kabuğ (tof’u)

Toplama Zamanı: Haziran-Tem-muz

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Ceviz yaprağı, iştah açıcı, ishal kesici, kuvvet verici, kan temizleyici, kadınlardaki beyaz akıntıyı gidermede faydalıdır. Kansızlığı giderir. Raşitizm, sıraca ve solucan düşürmede kullanılır. Hazım için çok faydalıdır, şişkinliği giderir ve şeker hastalığında kan şekerini düşürücü olarak kullanılır, pankreası güçlendirir, insüîin ifrazatım artırır, şeker hastalarının susuzluğunu giderir, guatırda, asabi hastalıklarda, ruhi bunalımda, tiksinme dolayısı ile yemek yiyemeyenlerde, veremde, hastalık sonrası nekahat döneminde, basurda, ülserde, gut, romatizma ve müzmin bronşitte faydalıdır. Balgam söktürücüdür, karaciğer ve pankreası çalıştırır, şekerin sebep olduğu arızaları giderir, idrar zorluğunda faydalıdır, midevidir. Kemik hastalıklarında, veremde, romatizma, mafsal ağrılarında kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4 gr taze veya kuru ceviz yaprağı konur, 10 dk bekletilip günde 3 bardak içilir.

Taze cevizin dış kabuğu (tof) da aynı maksatlarla kullanılır.

Taze yapraklar kuru yapraklardan daha etkilidir. Ceviz yaprakları 2-15 yaş arası zayıf, hastalıklı çocuklara ve zayıf bünyeli kadınlara içirilirse çok faydalı olur.

Haricen Kullanılışı: Yaralarda yara kapatıcı, deri hastalıklarında antiseptik olarak kaynatılan suyu ile banyo yapılır.

10 kilo suya, 500-1000 gr yaprak konur, 1 saat kaynatılır, elde edilen su banyo suyuna ilave edilir. Bununla banyo yapılırsa kemik çıkığına ve kemik zafiyetine faydalı olur. Elde ve ayak tırnakla-rmdaki iltihaplan iyileştirir. Saçlardaki konakta başı yıkamak sureti ile kullanılır. Saç dökülmesini önler. Saçkıranda faydalıdır. Göz iltihabında, uyuzda, ergenlik sivilcelerinde, cerahatli çıbanlarda, ayak terlemesinde, kaynatılan yaprakların suyu ile banyo -kompres yapılır, ayaklar bu su içerisinde tutulur. Benlerde ve yüzdeki çil hastalığında yüz yıkanır, yüzdeki buruşuklukları giderir.

Anjinde, aftda, gırtlak, dişeti ve boğaz hastalıklarında gargara şeklinde kullanılır. Dermansızlıkta, 5 kilo suya, 500 gr yaprak konarak kaynatılır. Küvete konulur, içine yatılır.

Diş temizliğinde yapraklan ezilir, bununla dişler ovulur.

Diş iltihabında ve bağırsak parazitlerinde cevizin yeşil kabuğu (tof) ağızda çiğnenir. Kadınlardaki beyaz akıntıda, ceviz yaprağı kaynatılır, içerisine kilo başına 1 çay kaşığı karbonat konur, sıcak bir şekilde lavman yapılır.

Kullanılışı: Dış ağrılarında 1 bardak suya, 10 gr kuru veya taze ceviz yaprağı konur, 10 dk kaynatılır. Bu su ile banyo yapılır, gargara yapılır.

Taze cevizin dış kabuğu (tof)’u da aynı maksatlarla kullanılır.

Benleri gidermek için; taze ceviz yaprakları ezilir, suyu çıkarılır, % 40 nisbetinde alkolle karıştırılarak benlerin üzerine sürülürse benleri yok eder.

Elde edilen bu mayi tabii bir saç boyasıdır, saçlara koyu kestane rengi verir, ceviz yaprağı kaynatılır, lapa haline getirilir, yara ve çıbanların üzerine sarılırsa çabuk iyileşmelerini temin eder, kemik çürümesi (ram hastalığı) nada iyi gelir.

Saç dökülmesinde; cevizin taze dış kabukları sıkılır, suyu alınır, bu su ile bir miktar kuyrukyağı karıştırılır, saç diplerine bununla masaj yapılır. Dökülmeyi kesinlikle önler, saçlara parlaklık verir. Basurda; Kaynatılan ceviz yaprakları lapa halinde basurun üzerine konulur. Kaynatılan suyu ile basurun üzerine kompres yapılır. Kara ceviz ağacı yaprakları, ceviz yaprağı gibi kullanılır.

CEVİZ AĞACI KABUĞU

Deniz tutmasını önleyici; 1 bardak sirke içerisine 1 kaşık ezilmiş ceviz ağacı kabuğu konur, 6 saat bekletilir, süzülüp içilir. Sara’da iyileştirici olarak ceviz çiçekleri ve yeşil dal kabukları kaynatılıp içilir.

Ceviz Meyvesi: Ceviz A vitamini, Bl, B2 vitaminleri, nikotilamid asidi, C vitamini, sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfat, kükürt, klor ihtiva eder.

Şeker hastaları için faydalıdır. Kollestrolü ayarlar, kronik kalp krizi riskini azaltır. Günde 2-3 tane ceviz yemek kanı sulandırır, aspirinin gösterdiği etkiyi gösterir, fazlası kanı ekşitir, göğüs ve nefes yolu ağrılarında ceviz meyvesi yenilir, hazım bozukluklarında da faydalıdır. Basurda taze ceviz bal ile yenilir. Ceviz, bademle yenirse mideyi güçlendirir, kusmaları önler, ciğere ve zihne kuvvet verir, dalak ağrılarını giderir.

Ceviz çok yenilirse, kanı bozar, kansızlığa sebep olur, akşam yenildiğinde uykusuzluğu artırır. Taze cevizin dış kabuğu (tofu) kaynatılır, suyundan bir miktar içilirse cinsi gücü artırır.

Ceviz sebzelerin çoğundan 3 defa daha besleyicidir. Cevizin içinde bulunan potasyum tuzu hazım cihazının kuvvetli bir temizleyicisidir. Mide cidarını koruyucu bir tabaka ile kaplar. Asitlere karşı korur, D vitamini bakımından zengin olduğundan kansızlara ve vereme yakalanma istidadı olan çocuklara iyi gelir.

Ceviz kan ve kemik organlarının bütün hücreleri için lazım olan kireci de ihtiva eder. Kalbi ve sinirleri güçlendirir.

Ceviz Yağı:

Dahilen Kullanılışı: Müshil ve safra artırıcı olarak kullanılır.

Ceviz yağı; mideyi temizleyen potasyum tuzu ile bağırsaklardaki parazitleri gideren demir ve magnezyumu da ihtiva eder.

Haricen Kullanılışı: Fistülde 1 fincan ceviz yağı 1 çay kaşığı kükürt, hafif ateşte beraberce ısıtılır. Bir bez üzerine konulur. Ilık olarak fistülün üzerine sarılır, 6 saatte bir değiştirilir.

Temreğide; ceviz yağı ile masaj yapılırsa, temregiyi giderir.

Felçte; ceviz yağı ile biberiye yağı (esansı) aynı miktarda karıştırılır, günde 3-5 defa masaj yapılır. Romatizma sebebiyle deforme olmuş, sertleşmiş- hasta uzuvları ceviz yağı veya saf zeytinyağı ile kekik yağı veya lavanta esansı ile aynı nisbette karıştırılarak hasta uzuvlara bununla masaj yapılır. Ceviz yağı nasırlar üzerine sürülürse nasırları zamanla yok eder. Ceviz yağı ile yüzdeki çillerin üzerine masaj yapılırsa çilleri yok eder.

Ceviz kabuğu (kuru kabuk) cevizin kabuğu yakılarak külü balla karıştırılır, dişlere sürülürse dişleri parlatır.

Egzamada; 2 kilo suya, 30 gr ceviz yaprağı, 30 gr meşe kabuğu konur, kaynatılır, hastalıklı bölge buharına tutulur.
Güvelere karşı; ceviz yaprakları güvelere karşı faydalıdır.

Ceviz Ruhu:

Cinsi gücü artırmak için 5 damla ceviz ruhu 1 şeker üzerine damlatılarak her akşam yenirse cinsi kudreti son derece artırır, yorgun erkekleri tekrar zinde ve dinç hale getirir.

Arananlar:

  • fındık kabuğu mail

Biberiye Yaprağı ( Rosmarinus Officinalis )

Özellikleri : Kış aylarından 1 metre yüksekliğe çıkan ve yapraklarını dökmeyen koyu mavi renkli çiçekli, çalı görünümünde çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı akdeniz bölgesidir. Genellikle Güney anadolu illerinde yetişmektedir. Hoş görünümlü ve hoş kokulu bir bitkidir. Bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarakta kullanılmaktadır. Ayrıca banyolar da ve aroma terapilerde de kullanılmaktadır.
Önerilen Hastalıklar : Sağlık açısından son derece faydalı olan bu bitki, güzelleştirici özelliğinin yanı sıra unutkanlık, başağrısı, sinirsel gerilme gibi bir takım ruhsal şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olur. Mide ve bağırsakların uyarılmasında özellikle sindirim konusunda yardımcı olur. Yunanlıların konsantrasyon ve hafıza gücünü arttırmak amacıyla bilgilerin başlarına biberiye çelenkleri taktıkları bilinmektedir. Kadınların aybaşını düzene sokar, gecikmeleri önler, iyi bir adet söktürücüdür. Saç köklerini uyararak erken saç dökülmelerini önler. Göğsü yumuşatıp zihni açar. Böbrek ve mesane hastalıklarında etkin rol oynar.
Kullanım şekli : Demlenerek kullanılır. Yazın bitkinin çiçek açtığı zamanlar tıbbi etkisinin en yüksek olduğu zamanlardır. Yaprakları ve ince gövdeler gölgede kurutulur. 1 litre kaynar su içerisine atılan yaprak ve sürgünler 2 saat bekletildikten sonra süzülür ve yemeklerden önce günde 3 defa bir bardak içilebilir.
Yan etkileri : Yüksek dozlarda alınmamalıdır. Çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Uyku kaçırdığı için gece içilmesi tavsiye edilmez. Hamile olanlara tavsiye edilmez ve yüksek tansiyonu olanların dikkatli kullanmaları önerilir.
biberiye-sb