Limon Yağı

Limon Yağı neye iyi gelir?

Bol C vitamini içeren ve sağlık açısından sayısız yararı  olan limon özellikle kış mevsiminde, çaya, salataya ya da çeşitli içeceklerin içine konan, grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarına da iyi gelen bir şifa kaynağıdır. Limonun kendisi de suyu da kabuğu da vitamin deposudur.

Limondan elde edilen ve tabiatın insanlığa hediye ettiği mucize Limon yağının yararları, sağlık ve güzellik başta olmak üzere iki gurup olarak ele alınabilir. Aromatik yağlar olarak geçen ve aromaterapide kullanılan yağlardan olan limon yağı, saça ve cilde sağladığı faydaların yanısıra iyi bir antiseptik olması sebebi ile de şifalı yağlardan bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Tarih boyunca kullanılan Limon yağını, kozmetik yönüyle cildi sıkılaştırmaktan tutun, akne tedavisine kadar, dişleri beyazlatmadan tutun da selülit tedavisine kadar çoğu alanda kullanabilirsiniz. Sağlık ve tıp alanında ise, limon yağının yararları arasında, şişlikleri ve şişlikten doğan ağrıları dindirmek özelliği bulunur.

limon_yaginin_saca_ve_cilde_faydalariLimon Yağının Faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

 • Vücuttaki şişliklere iyi gelir. Sabah akşam birer damla limon yağı sürüp ovalamak şişliği giderdiği gibi, şişlikten kaynaklanan ağrıları da keser.
 • Selülit her ne kadar estetik bir sorun olarak bilinse de aynı zamanda ciddi bir sağlık sorunu olduğundan, selülitli bölgeye bir kaç damla limon yağı ile masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır, hücrelerdeki toksinin dışarı atılmasını sağlar ve rahatsız eden selülitli görüntüden kurtarır.  Selülit eritme için limon yağı kullanacaksanız zeytinyağı, portakal yağı ve zencefil yağının içine ölçeğinizin 1/4’ü kadar limon yağı ekleyerek, aşağıdan yukarıya doğru masaj yağmak suretiyle uygulamanız gereklidir.

Limon Yağının Cilde Yararları

 • Ciltte bulunan siğilleri sabah akşam limon yağı ile ovmak siğillere iyi gelir. limon_yaginin_saca_ve_cilde_yararlari
 • Limon yağı ile cilde masaj yapmak, ciltteki gözeneklerini açarak, yağı dengeler ve sivilce oluşumuna engel olur.
 • Banyo yapılan  küvete su doldurup içine bir kaç damla limon yağı damlatılırsa, kan dolaşımı arttırır ve cilde çok daha sağlıklı ve parlak görünüm kazandırır.
 • Diş hastalıkları ve diş eti lekelerini iyileştirmek için, 1-2 damla limon yağı ile diş ve diş etlerini ovalamak çok faydalı gelecektir.
 • Limon yağı ile ele yapılan masaj sayesinde eller yumuşacık olur, tırnakların sertleşmesine de yarar.
 • Cilt için iyi bir tonik olup, cildi temizler, gözenekleri kirlerden arındırır. Aynı şekilde akne oluşumunu engeller.
 • Cilde limon yağı ile masaj yapılırsa, cildi canlandırarak ve ferahlamasını sağlar.
 • Yağlı ciltlerde fazla yağ salgılanmasını önler.
 •  Limon yağı ile Ayak ve topuklara ile masaj yapıldığında, topuk çatlaklarını iyileştirir ve ayakların yumuşak olmasına faydalı olur.

Limon Yağının Saça Yararları

 • Saçlara canlılık ve parlaklık getirir.
 • Limon yağı uzun süreli kullanım sonucunda, açık renkli saçlarda güneşin altında saç rengi açıcı özelliğe sahiptir. Saç rengini açmak için güneş banyosunun ardından besleyici bakım kremi uygulanmalıdır.
 • Saçlardaki fazla yağ dengeler.

Recent search terms:

 • solucan yağının faydaları

Zeytin, Zeytin Yağı, Yeşil Zeytin

ZEYTİN YAPRAĞI

Kullanılan Kısımları : Yaprağı, gövde kabuğu, zamkı (püsü)

Kullanıldığı Yerler:

Zeytin, Zeytin Yağı Faydaları Yararları Kullanılışı Özellikleri

Dahilen Kullanılışı: Yapraklar ve gövde kabuğu iştah açıcı, idrar artırıcı, ishal kesici, ateş düşürücü, damar sertliğini önleyicidir, kollestrolü düşürür, şeker hastalığına karşı kullanılır, yüksek tansiyonu düşürür, üreyi azaltır, bağırsak solucanlarını döker, kızıllık, egzama, habis yaralar ve kurdeşen gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır, terlemeyi önler, damarları genişletir, karaciğeri çalıştırır, safra ifrazatını artırır, angina pektoris’te faydalıdır uzun zaman kullanılmalıdır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış yaprak veya toz haline getirilmiş gövde kabuğu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Uzun zaman kullanılabilir hiçbir yan tesiri yoktur.

ZEYTİN AĞACI SAKIZI (PÜSÜ): Zeytin ağacının sakızı günlükten daha şifalıdır mideyi güçlendirir, iştahı açar, uykusuzluk ve baş ağrısını giderir.

SİYAH ZEYTİN: Zeytin E vitamini bakımından oldukça zengindir. E vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlar, zeytin safra salgısını artırır, karaciğeri çalıştırır, karaciğer ağrılarını keser, kan şekerini düşürür, yüksek tansiyonu dengeler, idrar söktürür. Siyah zeytini devamlı ve çok yemek kanseri tedavi eder, yaşlanmayı geciktirir.

Siyah zeytin safra yapar, midenin asidini artırır, kusmalara ve bulantıya sebep olur, mide için iyi değildir.

YEŞİL ZEYTİN: Mideyi güçlendirir, cinsi arzuyu artırır, ağız kokusunu giderir.

Yeşil zeytin çekirdeği, günde birkaç adet zeytin çekirdeği yenilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz şişliğinde zeytin ezilir lapa haline getirilir, boğaza sarılır.

Kaynatılan zeytin yaprağı veya kabuğunun suyu cerahatli yarların temizlenmesi ve pansumanında kullanılır.

Siyatikte; taze yapraklar ve körpe dalların kabukları ezilerek lapa halinde topukların üzerine konulursa orayı deler hastalığından kurtarır.

Zeytin ağacı külü; zeytin ağacı gövde kabuğu yakılır külleri toz halinde iltihaplı yaralara konulursa iyileştirir, sürme haline getirilip iltihaplı göz kapaklarına çekilirse faydalı olur.

Zeytin yaprağı; zeytin yaprağı ağızda çiğnenirse dil ve ağızda meydana gelen kabarcıklara iyi gelir, ağız yaralarım iyileştirir. Zeytin yaprağı kaynatılır, gargara yapılırsa diş ağrılarına iyi gelir dişleri kuvvetlendirir, bademcikte de gargara şeklinde kullanılır. Zeytin ağacı sakızı (püsü) diş ağrılarında dişe konulur.

ZEYTİN YAĞI

Zeytin yağı bağırsak kanseri riskini azaltır. Safra asidini azalttığı diamin oksidasyonunu çoğaltıcı ve bu şekilde hücrelerin anormal değişimini önlediği ifade edilmiştir.

Dahilen Kullanılışı: Müshil ve safra artırıcıdır, karaciğer ağrılarını keser, karaciğeri çalıştırır, sarılıkta faydalıdır, karaciğeri ve kalbi güçlendirir, damarları açar, bağırsak kurtlarını düşürür, kumları döker, böbreklere faydalıdır, yüksek tansiyonu düşürür, vücutta taş oluşmasını önler, kemik zafiyetini ve diş çürümelerini önler, vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

Zeytinyağının içimi kolaylaştırmak için birkaç damla nane ruhu ilave edilir.

Zatülcempte (akciğer zarı iltihabında) zeytinyağı, safran, udihin-di beraber karıştırılıp içilir. Safra kesesi taşında, sabahları aç karna 1 çay bardağı saf zeytinyağı içilir, 10-15 gün devam edilir. Kesin faydalıdır. Denenmiştir. Basurda sıcak zeytinyağı içmek faydalı olur, halis zeytinyağı sıcak su ile içilirse karın ağrısı ve kuluncu giderir, damarları açar, bağırsak kurtlarını düşürür, kumları döker, böbreklere faydalıdır. Her sabah aç karna 1 kaşık zeytinyağı içmek bağırsak tembelliğini giderir.

Mide ve 12 .parmak ülserinde 1 fincan saf zeytinyağı 1 çay bardağı pekmezle karıştırılır, aç karna içilir veya 50 gr saf zeytinyağı 20 gr mesteki sakızı, 50 gr bal karıştırılıp yenir.

İdrarda kan çıkması halinde 3 kaşık saf zeytinyağı 500 gr sirke içine konur, 15 dk kaynatılır, geriye kalan mayi 3 günde tüketilir.

Mide, bağırsak iltihabında ve safra kesesi sancılarında her sabah 40-50 gr zeytinyağı içilmelidir. Raşitizmde; çocukları raşitizmden korumak için kemiklerinde eğrilme olmaya başlamış ve hatta oluşmuşsa bile; bir tabağa bir miktar saf zeytinyağı konulur içinde 1 muz iyice ezilir 30 dk güneşte bekletilir ve hemen çocuğa yedirilir her gün tekrarlanır 1-2 ay devam edilirse çocuğun kemikleri yeniden eski halini alır düzelir.

Ülserde; 1 fincan zeytinyağı içerisine 3 gr toz halinde udi hindi konur, sabahları aç karna içilir sadece 3 gün devam edilir.

Haricen Kullanılışı: Zeytinyağı yara, çıban, ekzama, sivilce ve kurdeşen gibi cilt hastalıklarında cilde sürülerek kullanılırsa faydalı olur. Z. yağı, vücuddaki sertliklere ve şişliklere bilhassa adale ve mafsal sertleşmesi ve çürümesinde ve mafsal ağrılarında masaj yapılır.

Romatizma, siyatik, bel ve yan ağrılarında, adale ve mafsal ağrılarında, zeytinyağı, solucan yağı, balık yağı, çörekotu yağı, pelesenk yağı, kafuri ve ispirto karıştırılır, bu mayi ile ağrıyan yerler ovulur. Zeytinyağı basur memelerine sürülerek kullanılır. Bel yan ağrılarında; filtre edilmemiş yabani zeytinyağı yakılır, keskin sirke ile karıştırılır, dizin dış tarafından 1 parmak yukarıya lapa gibi konur ve yara açılıncaya kadar bekletilir, yaradan çıkan akıntı sonunda bel ve yan ağrıları geçer.

Romatizma ve siyatikte saf zeytinyağı 200 gr, kükürt 100 gr hafif ateşte bir müddet kaynatılır, bu yağ ile adale ve mafsallarla masaj yapılır.

Zatülcempte udinindi toz haline getirilir, zeytinyağıyla karıştırılır, veres denilen bitki ilave edilir hastanın sağ tarafına 3 saatte bir 5 dk masaj yapılır, bu esnada hastayı soğuktan korumaya dikkat edilmelidir.

Yanıklarda; 3. Dereceye kadar olsa bile bir miktar saf zeytinyağı, bir miktar bal mumu krem haline gelinceye kadar hafif ateşte kaynatılır, yanıkların üzerine sürülür, îz bırakmadan yanıkları iyileştirir (denenmiştir).

Not: Yanıklarda kabaran deri soyulur yara oksijenle pansuman yapılır merhem ondan sonra sürülür. Zeytinyağı sönmüş kireç suyu ile karıştırılıp yanıklara sürülürse yanığı iyileştirir.

Mafsal romatizmasında; 50 gr saf zeytinyağı, 50 gr terebentin, 50 gr saf alkol, 10 gr kafur, kafur terebentin içinde eritilir, zeytinyağı ilave edilip karıştırılır, sonra alkol konur, iyice çalkalanır, ağrıyan kısımlar bununla ovulur, üzerine yünlü bir şey sarılır. Her kullanılıştan evvel çalkalayarak kullanılmalıdır.

Kulak ağrısında yarım çay bardağı zeytinyağı içerisine 1 diş sarımsak konulur sarımsak kahverengi hal alıncaya kadar kaynatılır, gece yatarken 1-2 damla kulağa damlatılır.

Vücuttaki siyah lekelerde saf zeytinyağı (acımış yağ olursa daha faydalıdır) aynı miktar sirke ile karıştırılır, bir şişeye konur iyice çalkalanır lekelerin üzerine sürülür, bu terkip yaş yaralan kurutur, dağlama neticesi ciltte kalan lekeleri ve diğer lekeleri geçirir. Fareleri öldürmek için zeytin suyuna ekmek batırılır fareler için konulur.

Kantaron yağı ve faydaları

Yara ve yanık iyileştirici,Antiseptik, kanama durdurucu, iltihap önleyici mucizevi yağ olan kantaron yağı, daha bir çok şifa özelliğini bünyesinde barındırıyor.
Hem haricen, hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.

Kantaron yağı hem kantaron bitkisinin, hem de zeytinyağının şifasını bünyesinde barındırıyor. Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının, mikrop öldürücü ve damar büzücü etkisi modern araştırmalarla da kanıtlanmış durumdadır.

Kantaron yağını evinizde bulundurmanız şiddetle tavsiye ediliyor. Ona en beklenmedik anda ihtiyaç duyabilirsiniz. Zaten kantaron yağını kullanıp etkisini gördüğünüzde, ondan vazgeçemeyecek, çevrenizdeki insanlara da tavsiye edeceksiniz.

KANTARON YAĞININ ŞİFA ÖZELLİKLERİ

Kantaron yağı her türlü yaralarda başarıyla kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucu oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlar.
Kantaron yağı;
*Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller
* İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur
*Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur
*Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar
*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar.

Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı bir numaralı yardımcınız olmalı. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Güneş yanıklarında da kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedeceksiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.

Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durmasına yardımcı olur.

Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır.

Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz.

Kantaron yağının bebeklerin pişiklerinde de çok etkili olduğu kanıtlanmış.

Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır. Masaj yaparken bebeğinize sevginizi hissettirmeyi de sakın unutmayın.

Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yada her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz.

Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.
Yine dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.

Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır.

Yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar kantaron yağından yararlanmalı. Ayakları üşüyenler ayrıca bacak bacak üstüne atmamalı. Bu enerji dolaşımını kilitler ve ayakların üşümesine sebep olur.

Uyarı: dahilen kullanımlarda günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi uygun değildir.

Ne dersiniz, kantaron yağını evimizden eksik etmemekte haklı değil miyiz? Hemen kantaron yağı alın ve elinizin altına bir yere koyun. Zaten onu kullandıkça, etkilerine inanamayacak ve ondan vazgeçemeyeceksiniz. Kantaron yağı 2-3 sene boyunca tazeliğini ve etki gücünü muhafaza eder. Bitkisel tedavilerin giderek revaç bulduğu dünyamızda kantaron yağının da zamanla modern tıptaki yerini alacağına, yakın bir zamanda da onun acil servislerde kullanılacağına inanılıyor.
Alıntı

Kekik Yağı

KEKİK YAĞI NEYE İYİ GELİR– 

Diğer İsimleri : THYMUS VULGARİS, Nemamul Otu-Sater

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Tıkanık damarları açar, bilhassa kalp damarlarını açmada çok etkilidir. Bedeni ve ruhi dinçlik sağlar, sarılığı ve kollestrolü giderir. Mikrop öldürücüdür, alkol bağımlılığından kurtulmakta faydalıdır. Midevi, yatıştırıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı, kurt düşürücü, iştah açıcı, mide bulantısını giderir, mideyi balgamdan temizler, mide gazım çıkarır, mide şişkinliğini giderir, ağır yemekleri hazmettirir, cildi güzelleştirir, idrarı ve adet kanını söktürür ve çoğaltır, mide ve ciğer üşütmelerinde faydalıdır, şehveti tahrik eder, karın ağrısını, göbek buruntusunu, kuluncu geçirir, hafızayı güçlendirir kalp sancısına iyi gelir, yelleri giderir, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını temin eder, aybaşı ağrı ve sancılarında faydalıdır, kandaki şekeri düşürür, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcempte faydalıdır, grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardım eder, hastalıklara karşı vücudun direncini artırır, akciğer şişmesinde, akciğer kanserinde, akut ve kronik bronşitte, astım ve buna bağlı öksürükte, boğmacada, bronşîardaki spazmı çözücü, spazma bağlı hazımsızlıkta, yorgunluk ve halsizlikte, bağırsak iltihabında, gözün görme gücünü artırıcı olarak kullanılır.

Artrit’te: eklemlerde ağrı ile birlikte şişlik, kızarıklık, eklem sertliği ve ateş bulunan durumda.

Kullanılışı:1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 defa içilir veya toz halinde günde 3 defa 2-3 gr içilir. Damarları açmak için 1 kg suya, 2 kaşık kekik, yarım kaşık nane konur, 10 dk kaynatılır, sabahlan aç karna 1 bardak içilir. 5 gr kekik 5 gr sirke az miktarda tuz ile içilirse balgamı söker.

Hafızayı kuvvetlendirir, kalp sancısına iyi gelir. Prostatta kekik suyu kereviz suyu ile içilir. Kalp rahatsızlıkları için bir miktar harnup ufak ufak parçalanır yeteri kadar suda 15-20 dk kaynatılır, indirildikten sonra bir miktar kekik aynı nisbette papatya konur, 10 dk bekletilip süzülür, sabah aç karna- akşam yemekten evvel 1 bardak içilir. Bağırsak kurtlarını düşürücü olarak kekik kaynatılır, suyu balla tatlandırılıp içilir. Soğuktan meydana gelen öksürükte kekik balla macun yapılıp yenilir.

Kekik içerisinde bulunan karvakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi edici etkisi olduğu ilmen isbat edilmiştir.

Bağırsak kanseri konulan bir hastada hastalığın verdiği acıyı hissetmeden 15 sene yaşamış 80 yaşın üzerinde vefat etmiştir.

Kekik, astım ve bronşite iyi gelir.

Boğmaca, bronşiyal astım ve balgamlı bronşit için kekik, sinir otu aynı nisbette karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı karışım konur, 1 dilim limon ilave edilir 10 dk bekletilir, günde 3-5 bardak içilir.

Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyici olarak sabahları aç karna 1 kaşık bal üzerine 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı çörekotu toz halinede konulup yenilir.

Aşırı doz karaciğeri rahatsız eder. Deri döküntülerine sebep olur. Kekik ve kekik yağı haşlanır. Hamile kadınlar ve guatrı olanlar kullanmamalıdır.

Haricen Kullanılışı: Romatizmada taze kekik lapa haline getirilir, sıcak olarak ağrıyan yere konulur.

Kekik yağı: Karaciğer yağlanması, bronşit ve astım için kekik yağı, mersin yağı, çam terebenti esansı, portakal yağı, biberiye yağı sabah aç karna, gece yatarken 1 çay bardağı su içerisine 5′er damla konularak içilir.

Astım ve bronşitte kekik yağı faydalıdır.

Kekik yağı safra artırıcı ve kurt düşürücü olarak kullanılır.

Kullanılışı: Günde 2-3 damla î kesme şekerle yenir.

Kekik yağı; kekik veya yağının hamile kadınlar ve guatırı olanlar kullanmamalıdırlar.

BEYAZ KEKİK – THYMUS CAPİTATUS

İçerisindeki kavrakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi ettiği bilimsel ispat edilmiştir. Bağırsak kanserinde kullanılmış olumlu netice elde edilmiştir.

KARA KEKİK -THYMBRASPİCATA

Diğer İsimleri : Sater – Karabaş Kekik

Antiseptik ve uyarıcı olarak kullanılır. İçerisindeki kavrakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi ettiği ilmen isbat edilmiştir, bağırsak kanserinde kullanılmış müsbet netice elde edilmiştir.

Recent search terms:

 • Damarları açmak için 1 kg suya 2 kaşık kekik yarım kaşık nane konur 10 dk kaynatılır sabahları 1 bardak içilir
 • kara kekik sigarabırak tırırmı
 • Karabaş kekiği nasıl olur
 • karabaş kekik
 • Karakekik

Anason, Anason Yağı

ANASON -PİMPİNELLAANİSUM

Kullanıldığı Yerler:
Dahilen Kullanılışı: Sinirleri teskin edici, sindirim zorluğu, mide, bağırsak gazları, mide ve bağırsak gazlarına bağlı şişkinlik ve ağrılarda, kabızlığı giderici olarak, (trekeal) iritasyona bağlı öksürükte, bronşıyal enfeksiyon ve buna bağlı öksürüklerde, göğüs yumuşatıcı, uykusuzlukta, süt artırıcı, migren ağrılarını kesici, beyin yorgunluğunu giderici, kalbi kuvvetlendirici, kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayıcı, cinsi arzuyu tahrik edici, kusmaları önleyici, ciğerin, dalağın, böbreklerin, mesanenin, rahmin tıkanık damarlarını açıcı, idrar artırıcı, susuzluğu giderici, kan yapıcı, vücutta su toplanmasını önleyici, ağız kokusunu giderici, astım ve bronşitin şikayetlerini giderici, mide ekşimesini önleyici, çocukların mide ve bağırsak bozukluklarında, gaz sancılarında ve kabızlıklarını gidermede faydalıdır.

Anason karminatif ve stomaşik etkilidir.

Anason kaynatılıp içildiğinde yüze güzellik verir, yüzdeki sarılığı giderir, genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar, yaşlılarda meme sarkmasını önler. Bağırsak iltihabı (kolitte), iç ağrılarında, iştahsızlıkta faydalıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir, karın ve boğaz şişliklerinde faydalıdır.
Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr anason konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Anason toz haline getirilir, günde 3 defa 0.50-1 gr içilir. Anason toz haline getirlir sirke ile içilirse böbrek taşlarını düşürür, anason sekencebin (sirke ile yapılmış bal şerbeti) ile içilirse siyatiğe faydalı olur. İdrar söktürücü olarak anason 1 gr, hercai menekşe 2 gr, ardıç tohumu 4 gr meyan kökü 4 gr, toz haline getirilip içilir.

ANASON YAĞI: Günde 3 defa 10-12 damla anason yağı 1 kaşık sirke ile içilirse sanlığa ve istiskaya (karında su toplaması) iyi gelir. Anason esansı, sinir sistemi uyarı-cısıdır, günde 2-10 damla bir şeker üzerine damlatılarak yenilir.
Haricen Kullanılışı: Baş ağrısı ve baş dönmesinde anason tütsü yapılarak tütsülenilir. Anason toz haline getirilir, göze sürme gibi çekilirse kataraktı giderir. Anason yağı gül yağı ile karıştırılarak kulağa dam-latılırsa kulak iltihabı ve ağrısını giderir.

ANASON ESANSI YAN TESİRİ: Fazla miktarda kullanıldığında uyuşukluk verir, hafif sarhoşluk sonra uyku meydana getirir, aybaşı kanamalarında ve hamilelikte kullanılmaz uzun zaman devam edilmemelidir bağırsak ve ciğerlere yan tesiri vardır.

TAŞ ANASONU -PİMPİNALLE SAXİFRAGA

Kullanılan Kısımları : Kökü ve tohumları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Balgam ve ter söktürücü, hazmettirici, mideyi kuvvetlendirir, göğüs ağrılarını dindirir, vücudu dinçleştirir, öksürüğü, boğmacayı ve baş ağrısını giderir, idrar söktürür, sesi güzelleştirir. Ateş düşürücü ve idrar yolları rahatsızlıklarım giderici olarak kullanılır. Astım rahatsızlığında, kalp atışlarının şiddetlendiği zamanlarda, aşırı böbrek yorgunlaklarmda faydalıdır, böbrek ve mesane taşlarım düşürür.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 10 gr ince doğranmış kök konur 5-10 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir.

Yaprakları haşlanıp çay gibi içildiğinde akciğerleri temizler, nikris’in (gut) ağrı ve sızılarım giderir, balla tatlandırılıp içildiğinde yapışkan hale gelmiş balgamı söktürür.

Tohumu emzikli kadınların sütünü artırır.

Taş anasonu ruhu; mide yanmasını önler, gazdan meydana gelen ağrıları giderir burun kanamasını izale eder.

1 kaşık suya, 10 damla damlatılarak içilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz ve bademcik şişmelerinde 1 fincan suya, 5 damla damlatılarak gargara yapılır.

Taş anasonu taze kökünün ezilmesi ile elde edilen mayi yaraların ve cerahatli çıbanların tedavisinde kullanılır.
YILDIZ ANASONU -İLÜCİUM VERUM
Diğer İsimleri : Badiyane, Çin Anasonu
Anason yerine gaz söktürücü, midevi, süt artırıcı, idrar söktürücü, spazm çözücü, karminatif ve stümilan olarak kullanılır. Toz haline getirilir, günde 1 -4 gr, ten-tür halinde 5-20 gr içilir,