Kestane, Keten Tohumu, Kermes Meşesi

KERMES MEŞESİ

Kullanılan Kısımları: Yaprağı

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Yaprağı toz haline getirilir, bal ve gül yağı ile birlikte karıştırılıp 10 gr yenilirse, basur ve mesane iltihaplarından meydana gelen ağrıları keser.

Kuru yaprak toz haline getirilir, su ile içilirse, ishali keser.

Haricen Kullanılışı: Yaprağının kaynatılan suyuna oturan kadınların rahim akıntılarını ve ağrısını keser. Taze kurutulmuş yapraklar, toz haline getirilir, şiddetli urlara, yaralara, yakı gibi konulursa geçirir.

KESTANE – CASTANEASATİVA

Kullanılan Kısımları : Taze kabukları, yaprak ve kestanesinin dış kabuğu, (Tof)

Kurutma Şekli: Yaprakları gölgede — dal kabukları güneşte

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Kuvvet vericidir (tonik), balgam söktürür, bronşite iyi gelir, romatizmaya son derece faydalıdır, ishali önler, tansiyonu düşürür.

Dal Kabuğu; kestane dal kabuğu ve yapraklarının haşlanması ishal kesici, tansiyon düşürücü ve öksürük kesici olarak kullanılır. Ateş düşürücü, sinirleri yatıştırıcı, idrar zorluğunu giderici, bağırsak kolitine, kan tükürmeye faydalıdır, midenin rutubetini alır, tonik olarak, basur memelerini ve varisi geçirir. Yaprak ve dal kabukları aynı maksatla kullanılır. Tansiyon düşürücü olarak taze filizleri kaynatılıp içilir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış yaprak veya ezilmiş dal kabuğu konur, 10 dk bekletilip günde 2-3 bardak içilir.

Tof: Yaprak ve dış kabuğu (dikenli kısım) tonik olarak haşlanıp içilir.

Kestane meyvesi: Kestane meyveleri besleyicidir, meyveler meslek adamlarına, devamlı ayakta kalmak mecburiyetinde olanlara, kan damarlarının genişlemesinden korunmak için yemeleri tavsiye olunur.

Kestane meyveleri yenildiğinde basur memelerini ve varisi geçirir, rengi güzelleştirir, cinsi arzuyu artırır, aybaşı kanamalarını keser, bağırsak kolitini ve idrar zorluğunu giderici olarak günde 80 gr yenilir günlük 80 gr aşmamalıdır. Kestane sinirleri güçlendirir, kansızlığı geçirir, iktidarsızlıkta faydalıdır.

îştah açıcı ve şişmanlatıcı olarak kestane, yulaf, mısır, mercimek, fasulye 100-er gr toz haline getirilir, karıştırılır, sabahları 1 bardak sütle 1 kaşık içilir bu esnada çay içilmez. Bu karışım çorba halinde de içilebilir.

Haricen Kullanılışı: Kestane yaprakları zeytinyağında kaynatılır, bebeklerin karın ağrısında karnın üzerine masaj yapılır.

KETEN TOHUMU – LİNUM USİTATİSSİMUM

Diğer İsimleri : Zegerek, Siyelek, Kırbaş Tohumu

Kullanılan Kısımları: Tohumları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Sindirimi hızlandırır, dışarı çıkma ihtiyacını artırır, gaitayı çoğaltır, bağırsak iltihabını giderir, mesane ve böbrek iltihabına iyi gelir, sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerine karşı koruyucu olarak kullanılır, müshildir, şeker hastalığında faydalıdır, müzmin öksürüğü, göğüs nezlesini, akciğer ve bağırsak veremini, dalak şişliğini ve kan tükürmeyi iyi eder, cinsi gücü ve meniyi artırır, mide ülserini tedavi eder, kollestrole, damar sertliğine iyi gelir ve böbrek taşlarını eriterek düşürür, bel soğukluğunda faydalıdır.

Kullanılışı:
1 bardak kaynar suya, 2-10 gr keten tohumu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Müshil olarak yemeklerden önce 1 kaşık çekilmiş zegerek 1 bardak su ile içilir, kabızlığı kesinlikle giderir.

Şeker hastalığında 1 kaşık keten tohumu 1 kg suda yarıya ininceye kadar kaynatılır, süzülür, 1 günde tüketilir.

Müzmin öksürük ve göğüs nezlesinde 1 kaşık keten tohumu 2 bardak suya, ıslatır, birkaç saat bekletilir, bu su tohumlarla beraber içilir.

Aynı terkip kaynatılmak sureti ile de kullanılabilir, öksürükte içine limon sıkılarak içilir.

400 gr keten tohumu toz halinde yeteri kadar balla macun yapılır. 40 gün sabahlan aç karna yenilirse mide ülserini, akciğer ve bağırsak veremini dalak şişliğini ve kan tükürmeyi tedavi eder.

Bal ve karabiberle macun yapılarak yenilirse cinsi gücü artırır meniyi çoğaltır.

Balgam söktürücü: keten tohumu, elma kabuğu, ıhlamur beraberce kaynatılıp içilir. Böbrek kanamasında 1 bardak kaynar suya, 5-10 gr ezilmiş keten tohumu aynı miktar at kuyruğu ve sığır kuyruğu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Allerjik bronşitte; keten tohumu kavrulur, toz haline getirilir, balla karıştırılır, 1 kaşık çörekotu, 1 kaşık kara biber toz halinde ilave edilir, içine 1 limon sıkılır, sabah-akşam 1 kaşık yenilir. Böbrek taşı iltihabında keten tohumu kavrulur, toz haline getirilir, yemeklerde 1 kaşık yenir veya kavrulmamışı bir bez içine konulup kaynatılır, sabahları aç karna 30 gün içilir, 15 gün ara verilir sonra yine içilir.

Haricen Kullanılışı: Keten tohumu el, ayak, cilt çatlaklarında keten tohumu toz haline getirilir. 1 avuç 1 kaşık acı badem yağı ile karıştırılır. Sulu hale gelinceye kadar sıcak su ilave edilir. Çatlakların üzerinde sürülür 15 dk bekletilir. Sonra ılık su ile yıkanır.

Keten tohumu lapa haline getirilip arpacığın üzerine konulur. Keten tohumu toz haline getirilir, bulamaç yapılır vücuda sarılırsa ağrı ve sızıları giderir, baş ağrısında başa konulursa baş ağrısını giderir, öksürük, bronşit, zatürre gibi iltihaplı akciğer hastalıklarında lapa halinde göğüs üzerine konulur veya sırta sarılır.

Çıbanlarda, dolama ve köpek memelerinde lapa yapılarak sarılır barasta (vücut lekelerinde) ve temreğide lapa halinde kullanılır. Kaynatılan keten tohumu suyu ile lavman yapılırsa bağırsak ve rahimde olan artıkları çıkarır temizler. Ağız ağrılarında gargara olarak kullanılır.

Basurda 2 kaşık keten tohumu 10 dk kaynatılır, lapa şeklinde basurun üzerine konur. Keten tohumu yakılarak dumanı teneffüs edilirse nezleyi önler.

Diş kefekesinde (diş dipleri taşı) toz haline getirilir, hamur yapılır dişlere sürülür.

Havuç – Havuç Tohumu

HAVUÇ

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Bağırsak kurtlarını düşürmek için. Özellikle (tenya-şerit) e karşı havuç kaynatılır, suyundan 30 gr sabah aç karna 30 gr diğer bir zamanda içilir.

Bronşitte; 1 kilo suya, 30 gr havuç doğranır, kaynatılır, süzülür, bir miktar şeker konulur, 24 saatte tüketilir.

Cilt güzelliği; 1 kilo suya, 30 gr kurutulmuş havuç konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir, 21 gün devam edilir. (Gözün görme gücünü artırmak için; 1 kilo suya, 50 gr kuru havuç doğranır, 15 dk kaynatılır, 10 dk bekletilir, suyundan günde 2 bardak içilir.

İshali kesmek için; birkaç gün havuç yenilmeye devam edilir. Hastalık sonrası hallerde (iyileşme dönemi); bolca havuç yenilir.

Öksürükte; 1 kilo suya, 100 gr havuç doğranır, 10 dk kaynatılır, suyu 1 günde birkaç defada tüketilir.

Mide ağrılarında; havuç yenilirse faydalı olur.

Kireçlenmelerde; havuç, turp rendelenir, beraber yenilir (kireçlenmenin başlıca sebeplerinden biri olan tulum ve kaşar peynirleri yenilmemelidir). Havuç, maydanoz, limon, zeytinyağı salata şeklinde yenirse karaciğer ve kolesterol için çok faydalıdır.

Havuç yemeklerden 30 dk evvel aç karna rendelenmiş havuç yenilirse şeritleri döker yenmeye 1 hafta devam edilmelidir. Havuç üzümle kaynatılır, süzülür, suyu içilirse basura iyi gelir. Turşusu mideyi ve karaciğeri kuvvetlendirir, vereme iyi gelir. Aç karna haşlanmış havuç yenirse sesi açar, yelleri çıkarır, diş etlerini kuvvetlendirir.

Havuç sarımsakla yenirse bacak ağrılarına iyi gelir. Mide ve 12 parmak ülserinde faydalıdır. Balgamı keser, giderir. Havuç kaynatılır, ezilecek kıvama gelince indirilip ezilir. Bu şekilde yenilirse cinsi arzuyu artırır, meniyi çoğaltır, yelleri çıkarır. Havuç ezmesine havlıcan, zencefil, karanfil, tarçın gibi şeyler de ilave edilerek yenilirse şehveti daha çabuk tahrik eder.

Çocukların bağırsak kurtları havuç yedirmek sureti ile düşürülebilir. Aç karna yenilmelidir. Havuç idrarı fazlalaştırır, vücuttaki zehirlerin dışarıya atılmasını sağlar.

Havuç etle yenilirse etin ürik asidini temizler. Şeker hastalarına havuç, yemeleri tavsiye olunur.

Haricen Kullanılışı: Kadınlarda, göğüs sertleşmesinde havuç suyuna batırılmış bez göğüs üzerine sarılır.

Göğüslerin sarkmasını ve pörsümesini önlemek için; çiğ havuç rendelenir, göğüsler üzerine konulur, 20 dk bekletilir, 90°’lik alkol su ile karıştırılır, göğüsler silinir.

Kaşıntılarda; havuç rendelenir, kaşınan yerlere sürülür. Yara (kesik yaraları); havuç haşlanıp sarılır.

Varis ülserinde; havuç yaprağı ezilip sarılır.

Soğuğun sebep olduğu yaralarda; 1 kilo suya, 10 gr havuç yaprağı doğranır, 20 dk aynatılır, su ile sabah-akşam banyo yapılır.

İltihaplı yaralarda; havuç rendelenir, yaranın üzerine sarılır. Güneş yanıklarında taze havuç lapa haline getirilip konulur. Kuru kabuklu deri hastalıklarında, sıracada sıcak havuç lapası tatbik olunur.

Sedefte; 1 fincan havuç suyunda 1 tatlı kaşığı bira mayası eritilir. Akşamları hastalıklı deriye sürülür.

İyi olmayan yaralara; tohumları toz haline getirilip konulur. Yaprağı da aynı şekilde toz haline getirilip konulur.

Hamile kadın havuç tohumunu tütsü yapıp üzerine otursa karındaki ölü çocuğu düşürür.

HAVUÇ TOHUMU – DAUCUS CAROTA

Kullanılan Kısımları : Tohumu, meyvesi

Havuç, A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri, nikotilamid asidi, D-E vitaminleri, malik asidi, sitrik asidi, potasyum, kalsiyum, demir, kükürt, bakır, fosfor, klor maddelerini ihtiva eder.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Karaciğer ve sarılık hastalıklarında faydalıdır. Istiska hastalığına (karında su toplanması) çok iyi gelir, cinsi gücü artırır, aybaşı kanamalarını söktürür, ifrazatını artırır, anne sütünü çoğaltır, romatoid artritte, baldırlarda meydana gelen ağrılajda faydalıdır.

Kalp krizi riskini azaltır, gözleri kuvvetlendirir, kan yapımını artırır, kanı temizler, alyuvarları çoğaltır, pekliği giderir, vücudun güçlenmesini sağlar böbrekleri çalıştırır, vücudun bütün damar ve deliklerini açar, sırt ağrılarına, zatülcempe iyi gelir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr havuç tohumu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Tohum toz haline getirilir, günde 3 defa 1-3 gr içilir.

Romatoid artritte, havuç tohumu, ardıç tohumu, defne tohumu, ısırgan tohumu 50′şer gr toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir (denenmiştir).

Arananlar:

  • Marul tohumu neye ıyı gelır

Çemen Tohumu

cemen-otuÇemen Tohumunun Faydaları:
Anne sütünü arttırır.
Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser.
Cinsel isteği ve gücü arttırır.
Sivilcelere ve romatizmaya karşı da etkilidir.
Adet dönemi şikayetlerini azaltır.

Vücuda kuvvet ve rahatlık verir. Kansızlık, gelişim bozukluğu ve şeker hastalığında faydalıdır.
Saçları besler ve saç çıkmasını arttırır.

Kullanımı:
Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen yağı saçlara sürülürse saçları besler.Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

Çemen Yağı

Malzemeler:
Badem,Çörek otu,Çemen otu,Saf zeytinyağı

Hazırlanışı:
Üç avuç çemen otu, bir tutam çörek otu zeytinyağı ile birlikte ezilip iyice karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su dökülür.Su üzerine çıkan yağlar, kaşıkla alınarak bir şişeye doldurulur.

Şişenin içine bir kaç badem atılıp iki gün bekletil­dikten sonra süzülerek çemen yağı elde edilir. Her evin ecza dolabında bulunması gereken çemen yağının mafsal ve kulağa kaçan suyu dışarı akıtmada etkin yararı vardır.

Hayıt tohumu bozulur mu?

Arkadaşlar ben yaklaşık 6 ay kadar önce aktardan hayıt tohumu aldım. Pek de düzenli kullanmadım. Poşet içerisinde duruyo yani bazen 1-2 ay kadar ağzını açmadan kapalı durduğu oldu. Bozulmuş mudur? Yenisini alayım mı yoksa bunu kullanmaya devam mı edeyim?

Keten tohumu Kansere yol açıyor diyorlar

keten tohumunun faydaları neler diye kadınlar kulubünde açılan bir konuyu okurken yapılan yorumlarda aşağıdaki gibi bir açıklama vardı ve beni çok düşündürdü çünkü benim annemde göğüs kanseri malum ülkemizde her on kadından sekizinden göğüs kanseri olma ihtimali olunca kullanıp kullanmamak düşündürdü kullanma tereddütte kaldıysan diyenler olabilir evet kullanmaya bilirim ama bilmeden önce çok kullandım ve bilmeden kullandığımız acaba hangi bitkiler böyle kansere yol açabilir yada kanser hücrelerini ilerletebilir çok zor bir durum muallak resmen

alıntı yorum:
"(arkadaşlar lütfen keten tohumunu fazla kullanmayın!! Keten tohumu hücre bölünmesini tetikler. Bu açıdan bakınca yararlı gibi ama ya vücudunuzda -Allah korusun- henüz fark edemediğiniz kanserli hücreler varsa?? Haliyle onların da bölünmesini hızlandıracak, bir tanıdığımız kanserdi keten tohumunu çok kullandığı için kanser olabileceğinden hızlı gelişti onun vücudunda:çok üzgünüm: Keten tohumu elbette yararlı ama lütfen dozunda kullanalım..a.s. ")