Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar : HIV (AIDS), Hepatit B, Bel soğukluğu (Gonore), Frengi, Genital herpes ( Genital Siğil), Klamidyoz, Trikomoniyazis, Kandidiyazis, Yumuşak şankır, Granuloma inguinale, Lenfogranuloma venerium gibi hastalıklar cinsel yollarla kişiden kişiye bulaşır. Pek çoğu kişilerde ciddi enfeksiyonlara yol açar, hayat standartlarını düşürür, yaşamı elverişsiz hale getirir. Aids ve Hipatit B ise oldukça tehlikelidir. Aids kişiyi ölüme kadar götürebilmektedir.
Bu hastalıklar Cinsel yolla bulaştığı gibi kan yolu ile de bulaşabilirler.Aids, Hepatit B ve Frengi mikrobu kanda bulunduğundan kan yolu ile bulaşabilr. Sterilize olmayan şırıngalar, iğneler, kesici ve delici aletler mikrobun bulaşmasında rol oynar. Ayrıca kontrolsüz kan nakli de mikrobun bulaşması açısından etkilidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar anneden bebeğe de geçebilirler. Aids, Hepatit B, Gonore, Frengi, Genital Herpes ve Klamidyoz gibi hastalıklar hamilelik esnasında bebek anne karnında iken ve doğum esnasında anneden bebeğe de bulaşabilirler.

Cinsel yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

İdrar yaparken yanma, ağrı duyma.
Vajina ve penisten normal olmayan bir akıntı gelmesi.
Deride yara, kabarcık, su toplaması, çatlak gibi durumlar
Cinsel organlarda siğillerin görülmesi
İlişki sırasında görülen ağrı, acı ve ilişkiden sonra vajinadan kan gelmesi.
Yukarıdaki belirtiler görüldüğü takdir de en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmelisiliniz. Bu hastalıklar ancak test yolu kesin olarak anlaşılabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler

Bu hastalıklardan korunma konusunda en çok dikkat edilmesi konu hastalık şüphesi olabilecek kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Çok eşlilik bu tip hastalıklara yakalanmada en büyük risktir.
Cinsel ilişkide mutlaka kaliteli bir prezervatif kullanılmalıdır.Prezervatifler arasında lateks yapılı olanlar tercih edilmelidir.Prezervatif bir kez kullanılmalı ve ilişki sonrası çıkartıldıktan sonra poşete koyularak atılmalı ve eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.

www.neyeiyigelir.com tarafından yayınlanan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Arananlar:

  • cinsel organa neden limon sıkılır

Cinsel Çekicilikte Kokunun Önemi Varmı

Hayvanlar üzerinde cçiftleşme döneminde kokunun önemi çok büyüktür. Fenomen denilen bu kokular hayvanlarda özel koku bezlerince salgılanır. Dişi tarafından salınan koku erkek için dişinin çiftleşmeye hazır olduğunu gösteren bir belirtidir. http://www.neyeiyigelir.com

İnsanın cinsel davranışlarının kokulardan etkilenip etkilenmediği henüz tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Ancak insanda da koltukaltlarında ve cinsel organ çevresinde özel bezlerin bulunduğu kesindir. Bu bezler ergenlikten başlayarak koku üretirler. Bu kokunun insanlar için önemini saptamak amacıyla deneyler yapılmaktadır. Ancak bu kokuların erkekler ve kadınlar üzerinde parfümlerden daha fazla cinsel arzu uyandırıcı etki yaptığı tam olarak kanıtlanamamıştır.

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

www.neyeiyigelir.com

Yetiştirilme Biçimi Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Yetiştirilme Biçimi Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Genel olarak kabul edilen Freud öğretisine göre, cinsel soğukluk çocukluk döneminde yaşanan olumsuz olaylardan kaynaklanmaktadır.
Bütün kadınlar cinsel ve duygusal açıdan sağlıklı olarak dünyaya gelirler. Çocukluktan kadınlığa uzanan süreçte yaşanan olaylar kadının cinsel isteklerden uzaklaşmasına yol açar.
Bu isteksizlik zaman zaman bir başkaldırıya ya da “erkeğe boyun eğmeye karşı çıkma” biçimine varabilir. bu kadınlar ya farkında olmadan orgazmdan kaçarlar, ya da orgazm olduklarını kendilerinden gizlemeye çalışırlar.
Soğukluğun çeşitleri ve nedenleri genellikle birbirine benzemeyip oldukça karmaşıktır. www.neyeiyigelir.com . Anne ve babasının ilişkisi, onlardan gördüğü sevgi, kız çocuğunun dişilik gelişimini önemli ölçüde etkiler.
Cinselliğin doğallığını kavramamış bir annenin kızı, cinsel soğuklukla yada farklı cinsel sorunlarla karşılaşabilir.
Anne ya da babanın erken ölümü, kız çocuğunda sonradan kuracağı ilişkileri etkileyecek bir güvensizlik yaratabilir. Bazı çocuklar küçük yaşta yaşadıkları acının tekrarlanmaması için sevgilerini dışa vuramazlar. Sevgilerini göstermeyen kadınların, sevişme sırasında sorunlarla karşılaşmaları ise olası bir ihtimaldir.
Annenin bebeğini kucaklama biçimi bile oldukça önemlidir. Tedirgin ve güvensiz bir annenin çocuğu ile annesi tarafından sımsıkı bir sevecenlik ve güvenle tutulmuş çocukta, cinsel güven açısından farklar olduğu saptanmıştır.
Kendinden emin ve sevecen bir annesi olan kadınların çoğu, kendi vücutlarından ve cinselliklerinden kuşku duymazlar.
Çocukluklarında yeterli derece güven duygusu aşılanmamış ya da sevgi görmemiş genç kızlar cinsel ilişkiyi, eksikliklerini hissettikleri bütün duyguların sağlıyıcısı olarak görürler. www.neyeiyigelir.com
evliliğin ilk gecesinde yada ilişkinin başında, erkeğin kadına karşı kaba ve incitici davranması kadında cinsel ilişkiye karşı bir korku, isteksizlik ya da soğukluk oluşturabilir. Gerçek bir bir sevgi bekleyen bu kadınların çoğu eşlerininde yardımıyla sevişmeyi doyurucu ve güzel bulacak kadar rahat olmayı bir süre sonra öğrenebilirler.
www.neyeiyigelir.com

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

 

Cinsel Birleşme Olmadan Hamile Kalınır mı

Gebe kalma cinsel birleşme sonucunda gerçekleşen rastlantıya bağlı bir olaydır. Bu olay penis dölyoluna girmeden de gerçekleşebilir. ancak çok düşük bir ihtimaldir. Kadının bacakları arasına yerleştirilen penisin döl yolunun dudakları çevresine bırakacağı sperma, döl yatağı boynundan geçerek dölyatağına ve oradanda fallop borusuna ulaşabilir. http://www.neyeiyigelir.com

Ancak bu olayın gerçekleşme olasılığı çok zayıftır. Sperma döl yatağı boynuna yakın bir yere bırakılacak olursa gebe kalma olasılığı artar, Ancak yinede açıklanan biçimde penisin vajinaya girişi olmadan yaşanan cinsel ilişki gebe kalan bakire kızlara nadir de olsa tanık olunmuştur.

www.neyeiyigelir.com

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Cinsel Gücü Arttıran Besinler

Cinsel Gücü Artıran Besinler

Cinsel gücün artmasında en önemli faktör kan dolaşım sistemidir. Bu sebeple dolaşımın iyi çalışması gerekir. Beslenme düzeninizde yapacağınız ufak değişimlerle cinsel yaşamınızı olumlu etkileyebilirsiniz.

* Çikolata, serotonin ve dopamin hormon sentezini tetiklediği için mutluluk verir ayrıca theobromin içermesinden dolayı sizi uyarır.

* Somon, omega-3 oranı fazla olan balıklardandır ve omega-3 kan akışkanlığını hızlandıran bir yağ asididir.

* Demir eksikliği cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir, demir eksikliğinin oluşmaması için de yağsız kırmızı et, tavuk, hindi, yumurta ve kurubaklagiller tüketilmelidir.

* Birçok meyvede bulunan antosiyan, kan akışkanlığını hızlandırır. Özellikle ahududu, böğürtlen, çilek, kiraz, yabanmersini antosiyaninden zengindir.

* Avokado; B6 vitamininden zengindir dolayısıyla serotonin salgılanmasını uyarır ayrıca E vitamininden zengindir testesteron salınımını artırır.

* Domates, likopenden zengin bir sebzedir ve libido artırıcı özelliğe sahiptir.

Domates, likopenden zengin bir sebzedir ve libido artırıcı özelliğe sahiptir.

* İstiridye, midye, deniz tarağı çinko ve iyottan zengin deniz mahsulleridir. Çinko testesteron salgılanması için önemli bir mineraldir.

* Acı biber, kan akışını hızlandırdığı ve sinir uçlarını etkilediği için önemlidir. Aynı etkiyi zencefil de gösterir.

* Ananas, bromelin enzimi içermektedir ve bromelin de libidoyu artırır.

* Yumurta, B6 ve B5 vitaminlerinden zengindir yani strese karşı koruyucu, hormon seviyesini dengeleyicidir. Böylelikle libidoyu artırır.

* Kuruyemişler, özellikle badem, fındık ve antep fıstığı l-arjinin adlı aminoasitten zengindir ve dopamin hormonu sentezini tetiklediği ve dolayısıyla kan akışını hızlandırdığı için tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Badem, fındık ve antep fıstığı l-arjinin adlı aminoasitten zengindir ve dopamin hormonu sentezine yardımcı olur.

* Sarımsak, damarları genişletir ve dolayısıyla dolaşımı hızlandırır.

* Sigara elbette vücudumuzda bütün sisteme zarar vermektedir ama özellikle dolaşım sistemini etkileyip kanda toksik madde miktarını artırmaktadır. Bu da cinsel hayatı olumsuz etkileyen bir faktördür.

* Sağlıklı bir cinsel hayat için alkol tüketiminizi azaltmalı, işlenmiş yiyeceklerden ve kalorisi yüksek besinlerden uzak durmalı, her sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmeli ve stressiz bir yaşam için elinizden geleni yapmalısınız.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Hürriyet Aile