Acı Pelin Otu (Artemisia absinthium)

Farklı isimleri : Pelin Otu, büyük pelin, ak pelin
Özellikleri : Yol boylarında ve arazilerde kendiliğinden yetişen bu bitkinin boyu 1 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Aşağı doğru sarkan salkımları vardır. Temmuz ve Eylül aylarında, yaprak ve çiçekli kısımları kesilerek demetlenir ve kurutulur. Sonrasında ince kıyılır ve havasız kaplarda saklanır. Toz haline getirilerek kullanılır.
Tavsiye edilen Hastalıklar :Yüksek ateşli enfeksiyon durumlarını iyileştirme açısında çok etkili bir bitkidir. Sindirim bozuklukları, safra kesesi rahatsızlıkları, mide ekşime ve yanmaları, gaz giderici, kan dolaşımını düzenleyici, zindelik verici özellikleri vardır. karaciğer tembelliğinde kullanılır. Önemli bir kansızlık ilacıdır. Hanımlarda adet halinin gecikmesini düzenler. Beyaz akıntıyı giderir. Ağrılı adete karşı kullanılır.
Kullanım Şekli : 5-10 gram acı pelin bir litre suda 20 dk demlendikten sonra süzülerek günde 2-3 çay bardağı içilir. İştah açmak için yemeklerden önce, sindirimi kolaylaştırmak içinde yemeklerden sonra 1 bardak acı pelin otu çayı içilir. Sıcak ve nane ile karıştır.
Yan Etkileri: Bitki aşırı dozlarda kullanıldığında bağımlılık yapabilir. Uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. Emziren anneler, sağlıklı kişiler, mide, bağırsak ve böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır.

pelinotu, acı pelin otu, ak pelin

pelinotu, acı pelin otu, ak pelin


Acı Biber

Acı biber neye iyi gelir?

Acı biber genel olarak, romatizma ağrılarına, mikrop öldürmeye, şekeri düşürmeye, damar sertliğini önlemeye ve zayıflamaya iyi gelir. Özellikle diyabet hastalarında ayaklarda yanma gibi şikayetlere iyi gelen acı biber aslında ilk çağlardan beri acıyı ve ağrıyı dindirmek için kullanılan bir bitkisel tedavi yöntemidir.

aci-biber-neye-iyi-gelir
acı biber neye iyi gelir

Acı biberdeki  “capsaicin” maddesi beynin endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Bu sayede sinirleri gevşeten acı biber doğal ağrı kesici olarak bilinir ve insanda mutluluk ve iyilik durumu yaratır.

Acı biberin yararları :

 • Krem veya merhem olarak sürülen acı biber özü, romatizmal eklem rahatsızlıkları kaynaklı artrit, fantom ağrıları, tendonit, miyalji ve zona gibi çeşitli hastalıklara iyi gelir.
 • Acı biber özü ile üretilen ağız yıkama solüsyonları ve burun spreyleri ise diş ağrısı, bronşit, astım ve migren için faydalıdır. Burun spreyleri kronik burun akıntılarını durdurmak, hapşırmayı kesmek ve burun tıkanıklığını azaltmak için yararlıdır.
 • Acı biber sindirim sistemine yardımcı olur.  İştah açıcı özelliği olduğu gibi kandaki şeker ve kolesterol oranları azaltır ve kanı inceleten ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir tabii ilaçtır.
 • Seker hastalığında sık karşılaşılan ayak yanmalarına iyi gelir. (Yanan yerlere akşamları az miktarda sürüldüğünde ilk günler yanmayı artırıyor gibi hissedilse de, sürmeye devam edildiğinde yanmayı geçirerek yangı olan bölgeye ferahlık verir.
 • Acı biber merhemi Sedef hastalığına iyi gelir.
 • İçeriğindeki C vitamini ve Beta-Karoten nedeniyle vücuda güç vererek, bağışıklığı artırır. Bu sebeple gribal hastalıklara karşı bünyeyi korumaya yarar.
 • Acı biber, kandaki trigliserid oranının düşürülmesine yardımcı olur.
 • Yapısında bulunan beta karoten, antioksidanlar ve C vitamini, bünyeyi kanser ve kalp krizine karşı korur.
 • Acı biber yemek vücutta kan dolaşımını hızlandırmaya yararlı olduğundan, felç geçirme riskine karşı koruma sağlar.
 • Ülser ve benzeri mide hastalıklarına neden olan mikropları öldürmek için faydalıdır.
 • Lifli yapısı sayesinde Metabolizmayı hızlandırma, yağları yakma ve kabızlığı önlemeye yararlı olduğundan, zayıflatma özelliği de bulunur.  (Günde bir tane yenen acı biber kabızlığa iyi gelir).AŞIRI ACI BİBERİN ZARARLARI :

Her gıda gibi fazla yenilmesi durumunda acı biber hemoroid (basur) ve ülser gibi sindirim&boşaltım sistemi hastalıklarına neden olabilir. Acı biber esansı ile imal edilen krem, merhem, pomat gibi ilaçları da doktor tavsiyesi olmadan kullanmak zararlı sonuçlara sebep olabilir.

Daha ayrıntılı bilgiler için bakınız :

Biber (filfil)

Kırmızı biberin faydaları

Hatay Samandağı Biberi

Antakya Biberi

 

Arananlar:

 • Fotografie loc:TR

Acı Cehre

Acı cehre bitkisi neye yarar? Acı cehre bitkisinin faydaları yararları nelerdir? Zayıflama ve acı cehre..

Acı cehre meyvesi ve acı çehre çayı neye iyi gelir ?

Popüler olan bir başka zayıflama bitkisi de acı çehre!.. Şimdi de kekik ile güçlendirilmiş haliyle insanlara sunulmuş olan acı cehre gerçekte ne işe yarar? Faydaları, zararları, yan etkileri nelerdir?..

Acı Cehre zayıflama bitkisinin kapsül halinde veya diğer yardımcı bitkilerle kullanılmamasındaki amacı ise taklit edilmemesi ve diğer ürünlerden ayırt edilebilmesi amacını gütmektedir.

Ürün tamamen dalından toplanıldığı gibi olup hijyenik ortamda ve usulüne uygun şekilde kullanıma hazırlanmıştır.

Kabızlık giderici, bağırsak yumuşatıcı, idrar söktürücü etkileri vardır. Özellikle bağırsakları çalıştırmasıyla ünlüdür.

Acı Cehrenin modern tıpta da yeri vardır. Son yapılan araştırmalarda acı cehre meyvesinden hazırlanan özel ekstrenin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür.

Acı Cehre Faydaları

* Kilo kontrolünü kolaylaştırmaya, kilo vermeye,
* Yağ kaybını hızlandırmaya, yağsız kas kitlesini artırmaya,
* Tatlıya olan iştahın kesilmesine,
* Daha az beslenerek daha zinde ve güçlü kalmanıza,
* Diyabetiklerde kan şekeri ayarını düzenlemeye,
* LDL-kolesterolü azaltmaya, iyi huylu HDL-kolesterolü yükseltmeye,
* Kabızlığı önlemeye, hazmı kolaylaştırmaya ve şişkinliği gidermeye,
* Vücuttaki birikintileri eritmeye,yardımcı olur.

Acı cehre bitkisinin faydaları yararları nelerdir? Akşam kullanın, sabah üç dört kilo verin sloganı doğru mudur? Acı çehre otu Günde 3 -4 kilo verdirir mi? Bağırsakları düzenleyici, temizleyici , hücreleri yenileyici ve cildi sıkılaştırıcı, en etkili ve hızlı kilo verme takviyesi, zayıflama ürünü..

Acı Cehre kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren yaklaşık 3-4 kilo zayıflama sağlayarak en az 2 beden fark ettirmektedir. Bu bitki ile bir aylık kullanım sonucunda ortalama 8-10 kilo vererek zayıflamış olacaksınız. Acı Cehre alternatif tıpta dünyaca ünlü uzmanların yeni keşfi olarak zayıflamada en özel mucize bitki konumuna gelmiştir. Zayıflamanın yanı sıra kabızlık sorununa da kesin tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bağırsakları düzenleyici, temizleyici , hücreleri yenileyici ve cildi sıkılaştırıcı özelliği ile de zayıflama esnasındaki cilt sarkmalarını önler. Bir kutu Acı Cehre 75 adet bitki tohumu içerir.

Acı Cehre şu ana kadar bilinen en etkili ve hızlı kilo verme takviyesidir. Acı cehre var olan tüm zayıflama ürünlerinden farklı olarak %100 bitki tohumu halinde satılmaktadır. Ürünün bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullanımdan hemen sonra (2-3 saat içerisinde) etkisini göstermeye başlayacaktır ve 24 saat içerisinde 3-4 kilo zayıflama sağlamaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra kolesterolü tamamıyla dengeleyip idrar söktürücü özelliğiyle de prostat ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gaz giderici etkisiyle de karın bölgesindeki şişkinliği ve hazımsızlığı tamamıyla gidermektedir.

Acı Cehre zayıflama bitkisinin en önemli özelliğinden birisi de tamamen bitki kökenli olup içerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmadığından vermiş olduğunuz kiloları ürünün kullanımını bıraktıktan sonra kesinlikle geri almıyor olmanızdır. Bu sayede tamamen Bitkisel ve Doğal şekilde sağlıklı zayıflama sağlamış olursunuz.

Yan Etkisi ve Zararı var mıdır?
Acı cehre bitkisinin yan etkileri nelerdir? Acı cehre hapının yan etkisi olmadığı söylenmesine karşın Acı cehre hakkında yazılan yorumlarda çeşitli yan etkileri olduğu söylenmektedir. Acı çehre zararları nelerdir? Acı cehre yan etki yapar mı? Acı cehre hapı hakkında kullanıcılarının yazdıkları yan etkiler, verdiği rahatsızlıklar…

Acı cehre satan firmalar ürünün herhangi bir yan etkisi olmadığını iddia etmelerine karşın, çok sayıda şikayet alınıyor. İlacın idrar söktürücü ve müshil özelliği olduğu zaten söylenmektedir. Su kaybı ile kilo vermenizi sağlayan Acı cehre bitkisi masum mudur? Acı cehre ile zayıflamak güvenli midir?

İshal gibi bir yan etkisi olabilir. Dikkat edin.

Su kaybı yaptığı biliniyor. İlacı kullanmak isteyenler, bol bol su tüketmelidirler, yoksa vücudun su dengesi sarsılabilir. Bol su içmeyi sakın ama sakın ihmal etmeyin.